MUTEC

REF 10 - Referencyjny Zegar Wzorcowy 10 MHz
„To niesamowite jak wiele ten zegar wnosi do jakości dźwięku – musicie sami to usłyszeć!”
-- Dr. Roland Dietl, Hifistatement

MUTEC REF 10 jest audiofilskim referencyjnym zegarem wzorcowym, generującym sygnał o częstotliwości 10 MHz, charakteryzującym się przełomowo niskim poziomem szumu fazowego (jitter), co pozwala na wyraźną poprawę działania systemów cyfrowego odtwarzania muzyki. Jako centralne urządzenie domowego systemu dźwiękowego, REF 10 z pewnością zainspiruje słuchaczy wyjątkową przejrzystością, niespotykaną dynamiką i czystością muzyki. Jest to najbardziej uniwersalny i kompatybilny zegar 10 MHz dostępny obecnie na rynku. Urządzenie zaoszczędzi swojemu użytkownikowi zmartwień związanych z prawidłowym połączeniem z resztą systemu, co pozwoli przeznaczyć znacznie więcej czasu na cieszenie się znakomitą jakością dźwięku.

Podłączcie REF 10 do cyfrowego systemu dźwięku, a otworzy się przed Wami znacznie bardziej dynamiczna i przejrzysta scena dźwiękowa, nacechowana wyjątkową przestrzenią i nasyceniem detali wolnych od jakichkolwiek cyfrowych naleciałości. W przypadku wszystkich muzycznych entuzjastów pragnących wspiąć się na szczyt dźwiękowej doskonałości, jakości audio oraz precyzji zegara wzorcowego, REF 10 będzie stanowił niezastąpione udoskonalenie cyfrowego toru dźwiękowego.

Najważniejsze cechy:

 • Audiofilski, referencyjny cyfrowy generator 10 MHz, z najniższym poziomem szumu fazowego wśród urządzeń dostępnych na rynku
 • Poprawia działanie kompatybilnych przetworników DAC, zegarów taktujących, serwerów muzycznych oraz zegarów wzorcowych
 • Urządzenie oparte jest na ręcznie składanych, niemieckich oscylatorach OCXO, o najniższym możliwym poziomie szumu fazowego
 • REF 10 generuje sygnał fali prostokątnej o maksymalnej efektywnej prędkości narastania gradientów (slew rate), co pozwala na uzyskanie doskonałej precyzji w porównaniu z sygnałem fali sinusoidalnej, wykorzystywanym przez innych producentów
 • Urządzenie zapewnia możliwość jednoczesnego korzystania z referencyjnych wyjść o impedancji 50 i 75 Ω, aby umożliwić maksymalną kompatybilność z zegarami i przetwornikami DAC innych producentów
 • Osiem izolowanych galwanicznie, indywidualnie załączanych wyjść BNC
 • Rewolucyjne, specjalnie dostrajane zasilacze o najniższym poziomie szumu dla każdego obwodu
 • Zintegrowany, najwyższej jakości zasilacz liniowy
 • Wysoko efektywne filtrowanie linii zasilania
 • Intuicyjny i estetyczny interfejs użytkownika
 • Możliwość montażu w szafce typu rack
 • 3-letnia, przedłużona gwarancja producenta

Historia powstania REF 10

Aktualnie dostępne przetworniki cyfrowo-analogowe, zegary wzorcowe, czy zegary taktujące audio działają w akceptowalny sposób kiedy reprodukują lub przetwarzają cyfrowe sygnały audio. Mimo tego, firma MUTEC uważała, że istniejące rozwiązania nie są w stanie wykorzystać w pełni potencjału produkcji muzycznych. MUTEC zdecydował się poświęcić swój czas aby dokonać zmian w istniejącym stanie wiedzy i jeszcze bardziej udoskonalić działanie cyfrowych systemów audio. W tym celu zatrudniono najznamienitszych niemieckich inżynierów, którzy dołączyli do ekipy badawczo-rozwojowej producenta. Zespół opracował projekt zegara wzorcowego o parametrach technicznych znacznie przekraczających pierwotne założenia. Działanie urządzenia zostało następnie zweryfikowane przez grupę doświadczonych audiofilskich beta testerów, aby upewnić się że technologia high-end przekłada się na dźwięk najwyższej próby.

Końcowym rezultatem szeroko zakrojonych wysiłków jest REF 10 – wybitny, referencyjny zegar wzorcowy 10 MHz, a jednocześnie pierwszy absolutnie empirejski produkt, stanowiący połączenie bezkompromisowej inżynierii z pięknem minimalizmu oraz niedoścignioną precyzją działania.Obalenie „atomowego” mitu

Przeprowadzone przez MUTEC badania wykazały, że wysoka stabilność działania tak zwanych zegarów atomowych, opartych na rubidowych, czy cezowych oscylatorach, jest ograniczona do długookresowej domeny czasowej. Owa długookresowa domena czasowa odnosi się do wielkości, o jaką absolutna częstotliwość zegara (10 MHz lub 10 milionów cykli na sekundę, w tym przypadku) rozbiega się w czasie. O ile długookresowa stabilność może być użyteczna w przypadku niektórych aplikacji telekomunikacyjnych, to zasadniczo nie ma zastosowania w domenie cyfrowego audio. Ostatecznie to odległość czasowa pomiędzy kolejnymi próbkami, podczas przesyłania cyfrowego strumienia audio z jednego urządzenia do drugiego, musi być jak najbardziej precyzyjna dla uzyskania najwyższej jakości dźwięku. Fluktuacje krótkookresowej stabilności mierzy się jako zniekształcenia jitter, czy też szum fazowy i ta właśnie wartość ma zasadnicze znaczenie dla kreowania audiofilskiego dźwięku przez dowolne cyfrowe urządzenie audio.

Inaczej więc, niż w przypadku „zegarów atomowych”, konstrukcję REF 10 oparto na produkowanych w Niemczech oscylatorach OCXO, które zapewniają najwyższą stabilność zegara w domenie czasowej istotnej dla uzyskania najlepszej możliwej jakości reprodukcji dźwięku cyfrowego.


Wyjątkowy projekt

MSB Analogue DAC
Szum fazowy REF 10 jako funkcja częstotliwości

Przemyślane założenia konstrukcyjne głównego zasilacza stanowią podstawę budowy najwyższej jakości produktów high-end. Aby sprostać temu wymaganiu, MUTEC opracował dla REF 10 podwójne, liniowe źródło zasilania oparte na transformatorze toroidalnym niemieckiej produkcji. Uzwojenie transformatora zostało specjalnie przygotowane pod kątem niezwykle czułych oscylatorów OCXO, które całkowicie odizolowano od sąsiadujących obwodów. Sieć kondensatorów low ESR (Equivalent Series Resistance) tj. kondensatorów z niską zastępczą rezystancją szeregową, wyprodukowanych przez Panasonica, zapewnia najlepszą możliwą eliminację zakłóceń dostarczanego do obwodów napięcia. Idąc dalej, niskoszumowe źródła napięcia o wielopoziomowej strukturze niezależnie zasilają każdy z obwodów, w celu wyeliminowania wzajemnych interferencji. Jednak jeśli chodzi o serce REF 10 – wytwarzane ręcznie oscylatory OCXO, MUTEC poszedł o krok dalej. Stworzono dedykowane źródło zasilania o tak nieprawdopodobnie niskim poziomie szumów, że nawet inżynierowie firmy byli zdumieni skutkami przeprowadzonych pomiarów i ostatecznie osiągniętą jakością działania oscylatorów. Konsekwentnie, w następnym etapie stworzono niskoszumowe obwody zegara i wzmacniacza, które z powodzeniem przesyłają referencyjny sygnał z oscylatorów, do ośmiu portów wyjściowych REF 10 dosłownie bez żadnej straty.

MSB Analogue DAC
Wyjątkowo wysoka efektywna prędkość narastania gradientów oraz najniższy poziom napięcia pulsującego w sygnale fali prostokątnej REF 10

Opierając się na zdobytej wiedzy, która uświadomiła firmie MUTEC jak istotny jest czas narastania sygnału dźwiękowego (nachylenie krawędzi) dla funkcjonowania urządzeń audio, zdecydowano się na wykorzystanie w REF 10 sygnału fali prostokątnej o maksymalnej efektywnej prędkości narastania gradientów i o najniższym poziomie napięcia pulsującego. Odwrotnie niż w przypadku sygnału fali sinusoidalnej o niskiej prędkości narastania gradientów, wykorzystywanym przez innych producentów, konstruktorom REF 10 udało się uzyskać minimalny poziom zniekształceń jitter. W rezultacie współpracujące z REF 10 urządzenia, takie jak przetworniki DAC i zegary audio, będą brzmiały zauważalnie lepiej.

Często dyskutowanym w środowiskach audiofilskich tematem są negatywne wpływy interferencji RF (częstotliwości radiowych) w cyfrowym audio. W celu zabezpieczenia REF 10 przed tego typu, jak również innymi rodzajami zakłóceń, płytki z obwodami drukowanymi są umieszczane w stalowej obudowie o grubości 1,5 mm, która izoluje wrażliwą elektronikę od zewnętrznych zakłóceń elektrycznych. MUTEC celowo zrezygnował z obudowy aluminiowej, tak popularnej wśród innych producentów. Osłona aluminiowa co prawda nadałaby REF 10 nieco bardziej ezoterycznego wyglądu, jednak poważnie zdegradowałaby zdolność ekranowania urządzenia, pozwalając interferencjom RF bezpośrednio wpływać na zwiększenie szumów i zakłóceń jitter w sygnale zegara.

Zakłócenia RF mogą również przedostać się do obwodów urządzenia poprzez główne źródło zasilania. Aby uniknąć interferencji linii zasilania w jak najskuteczniejszy sposób, REF 10 wyposażono w najwyższej jakości wejściowy moduł zasilania, pochodzący od wiodącego na rynku producenta. Moduł ten oferuje zwiększony poziom filtrowania niskich częstotliwości, a także wybitną odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. W projekcie modułu nie występują otwarte, niefiltrowane przewody zasilające wewnątrz obudowy urządzenia, jakie można spotkać w przypadku innych producentów.

Aby w jak najefektywniejszy sposób zminimalizować wrażliwość urządzenia na szum wytwarzany przez pętle uziemienia, REF 10 wyposażono w galwanicznie izolowane stopnie wyjściowe. Każde z referencyjnych wyjść BNC zegara może zostać indywidualnie wyłączone, więc aktywne pozostają jedynie wyjścia niezbędne w danej konfiguracji. Ta cecha również przyczynia się do utrzymania wzajemnych interferencji i obciążenia systemu na jak najniższym poziomie.


Jeden Zegar, aby „Władać Nimi Wszystkimi”

REF 10 jest najbardziej uniwersalnym i kompatybilnym zegarem 10 MHz dostępnym obecnie na rynku. Urządzenie zaoszczędzi swojemu użytkownikowi zmartwień związanych z prawidłowym połączeniem z resztą systemu, co pozwoli przeznaczyć znacznie więcej czasu na cieszenie się znakomitą jakością dźwięku. Dzięki swojemu niezwykle niskiemu poziomowi szumów, a także wybitnej zdolności dopasowania się do reszty toru dźwiękowego, REF 10 wyniesie jakość dźwięku kompatybilnych przetworników DAC, zegarów taktujących, serwerów muzycznych i zegarów audio na najwyższy możliwy poziom. REF 10 stanowi idealne towarzystwo, a jednocześnie upgrade dla innych urządzeń firmy MUTEC, jak MC‑3+ Smart Clock, MC‑3+USB Smart Clock, czy iClock lub iClock dp.

Osiem symultanicznie działających portów wyjściowych o impedancji 50 lub 75 omów, pozwoli na wykorzystanie REF 10 w kombinacji nie tylko z produktami MUTEC, ale także urządzeniami kompatybilnymi z technologią 10 MHz, pochodzącymi od innych producentów.


Urządzenia kompatybilne z technologią 10 MHz, produkowane obecnie:

Marka Produkt Impedancja Typ Urządzenia

MUTEC

MC 3+

75

Audio Clock/Re-Clocker

MC 3+USB

75

Audio Clock/Re-Clocker/DDC

iClock, iClock dp

75

Audio/VideoClock

Abendrot Audio

Hengst

50

DAC

Antelope Audio

Zodiac Platinum 384 kHz

75

DAC

Rubicon

75

DAC

LiveClock

75

Audio Clock

Isochrone OCX, OCX HD, OCX V, Trinity

75

Audio/VideoClock

Audio Design

SyncroGenius HD Pro

75

Audio Clock

Aurender

W20

N/A

Music Server

Brainstorm

DCD 12

N/A

Audio/VideoClock

CH Precision

C1

75

DAC

D1

75

SACD Transport & DAC

Esoteric

Grandioso G1

50

Audio Clock

 

Grandioso K1

50

SACD Player

 

Grandioso P1/D1

50

SACD Transport & DAC

 

K 01X, K 03X, K 05X, K 07X

75

SACD Player

 

P 02X, P 05X

50

SACD Transport

 

D 02X, D 05X

50

DAC

 

N 05

75

Network Player

 

G 01X, G 02X

50

Audio Clock

Evertz

5601MSC

N/A

Audio/VideoClock

dCS

Vivaldi Master Clock

75

Audio Clock

Paganini Master Clock, Scarlatti Master Clock (discontinued)

75

Audio Clock

M2TECH

EVO DAC TWO PLUS

75

DAC

HIFACE EVO TWO

N/A

DAC

Phasetech/Phasemation

HD 7A

50

DAC

RATOC

RAL DSDHA2

50

DAC

Rostec

ASD16HD

75

Audio/VideoClock

Sforzato

DSP 00EX

50

Network Player

DSP 010EX, DSP 030EX

50

Network Player/ DAC

DSP 04EX

50

DAC

SOtM

sMS 1000SQ (with optional sCLK EX board)

50/75

Music Server

sMS 200ultra (with optional sCLK EX board)

50/75

Network Player

tX USBultra (with optional sCLK EX board)

50/75

USB Regenerator

SPEC

RMP X1

50

Network Player

Sound Warrior

SWD CL10

50/75

Audio Clock

Tascam

CG 1000, CG 1800, CG 2000

50/75

Audio/VideoClock

TEAC

UD 503

50

DAC

NT 503

50

Network Player/ DAC

TechDAS

D 7, D7i

50

DAC

Zastrzeżenie: Kompatybilność REF 10 z urządzeniami wymienionymi powyżej jest oparta na specyfikacjach własnych, opublikowanych przez producentów, które mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. MUTEC nie odpowiada za niezgodności związane z integracją REF 10 z urządzeniami pochodzącymi od innych producentów, których działanie wykracza poza przyjęte standardy branżowe.


Zegar Doskonały. Dźwięk Absolutny

Klasa dźwiękowa sprzętu MUTEC wyraża poświęcenie firmy dla technologii HiFi w jej najbardziej wysublimowanej formie. Seria oferowanych przez producenta urządzeń stanowi połączenie bezkompromisowej inżynierii z wybitną w swej klasie precyzją. Poza dostarczaniem dźwięku o najwyższej jakości, produkty zapewniają również czytelny i intuicyjny interfejs użytkownika. Tak jak w przypadku każdego innego urządzenia klasy High-End, REF 10 stanowi inwestycję w dźwięk najwyższej jakości opatrzony znakiem „Made in Germany”, a aspiracje te odzwierciedla przedłużona, trzyletnia gwarancja producenta.


ZEGAR WZORCOWY REF 10 - PARAMETRY TECHNICZNE:
WYJŚCIA:
 • 2 x 10 MHz referencyjne wyjście BNC zegara, 50 Ω, niezbalansowane
 • 6 x 10 MHz referencyjne wyjście BNC zegara, 75 Ω, niezbalansowane
FORMAT SYGNAŁU WSZYSTKICH WYJŚĆ ZEGARA:
Fala prostokątna, 10.000 MHz, 2 Vpp, współczynnik wypełnienia 50:50
DANE ZEGARA:
 • Typ: niskoszumowy oscylator kryształowy OCXO 10.000 MHz
 • Stabilność FQ gotowego produktu: < +/-0.01 ppm
 • Stabilność FQ a zakres temperatury: < +/-0.01 ppm w zakresie -20 °C do +70 °C (-4 °F do +158 °F)
 • Stabilność krótkookresowa (odchylenie Allana) przy Tau = 1 s: 1 x 10-12 (typowo)
 • Stabilność po 30 dniach działania:
 • < +/-0.0002 ppm (dziennie),
 • < +/-0.03 ppm (1 rok),
 • < +/-0.2 ppm (10 lat)
 • Czas wygrzewania przy +25 °C (+77 °F) : <5 min
ZASILANIE:
 • Typ: wewnętrzne podwójne zasilanie liniowe
 • Napięcie wejściowe: 90-125 V / 200-240 V, 50-60 Hz
 • Pobór mocy: 12 W podczas wygrzewania oscylatora, 8 W nominalnie
DETALE WYKOŃCZENIA:
 • Wymiary obudowy/materiał/kolor: 196 x 84 x 300 mm (W x H x D, bez konektorów i podstawek), stal o gr. 1,5 mm czerniona proszkowo
 • Wymiary panela czołowego/materiał/powierzchnia/kolor: 198 x 88 x 8 mm (W x H x D), anodyzowane aluminium włącznie z nadrukami, lub nadruki nanoszone sitodrukiem, kolor - czyste aluminium lub czarny
 • Waga: około 4350 g (9 lb, 9.5 oz)

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)