ACOUSTIC SIGNATURE
Audio Research Ref75

Acoustic Signature - talerz 'Silencer'


Odkąd rozwiązanie o nazwie ‘Silencer Platter’ zostało wprowadzone w roku 2000, Acoustic Signature wciąż pracował nad poprawą jego działania i ostatecznie uzyskał efekt wytłumienia pracy talerza gramofonu, z jakim nie może równać się żaden inny produkt. Złocone moduły Silencer są bezsprzecznie niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym i sprawiają, że gramofony Acoustic Signature są jeszcze bardziej pożądanymi urządzeniami, jednak znakomity wygląd nie był jedynym powodem implementacji tego rozwiązania w produktach firmy. Na zdjęciu po prawej stronie zaprezentowany jest Gramofon WOW XXL, z talerzem wyposażonym w 8 modułów 'Silencer'.

Moduły Silencer absorbują i redukują wibracje podczas odtwarzania płyty winylowej. Można zapytać: skąd biorą się te wszystkie wibracje, na których usunięciu tak bardzo nam zależy? Istnieje kilka źródeł. Po pierwsze – igła wkładki gramofonu, podczas odtwarzania, wytwarza wibracje i rezonanse w płycie winylowej, które powstają na skutek śledzenia rowka płyty. Łatwo się o tym przekonać, bo kiedy wyciszymy dźwięk wzmacniacza, wciąż możemy usłyszeć muzykę bezpośrednio przez igłę, zbliżając do niej ucho. Tak naprawdę, igła ‘wtłacza’ wibracje z powrotem do rowka płyty powodując drżenie całej płyty winylowej. Prowadzi to do nieprawidłowości w śledzeniu ścieżki nagrania, które są odczytywane przez igłę niezależnie od właściwego sygnału, jaki został zapisany na płycie, a odstęp pomiędzy tymi dwoma odczytami jest bardzo krótki. Moduły Silencer, umieszczone w talerzu, absorbują część tych niepożądanych wibracji, co w dramatyczny sposób wpływa na poprawę jakości dźwięku.

Drugim źródłem wibracji są fale akustyczne wysyłane przez głośniki, które docierają do talerza i ramienia gramofonu podczas odtwarzania muzyki. Dla wkładki i igły jest wszystko jedno skąd pochodzi zakłócenie – czy są to rowki płyty, czy jakiekolwiek inne wibracje. Wkładka wibrując wytwarza sygnał elektryczny i wszelkie wibracje pochodzące z wnętrza gramofonu będą wywoływać niepożądane sygnały, a tym samym powodować utratę odwzorowania detali i obrazowania dźwięku, zapisanego na Waszych ulubionych płytach winylowych. Moduły Silencer absorbują również ten rodzaj wibracji, co prowadzi do olbrzymiej poprawy jakości dźwięku i zwiększenia komfortu odsłuchów.

Aby uzmysłowić słuchaczom jak wielki wpływ moduły Silencer mają na jakość odsłuchów, przeprowadzono testy w niezależnym laboratorium analitycznym, wykorzystując w tym celu dwa gramofony – jeden z ośmioma modułami umieszczonymi w talerzu, a drugi bez nich.


Na wykresie widoczne jest zjawisko ‘dzwonienia’ aluminiowego talerza gramofonu. Wykres osiąga wartość szczytową przy częstotliwości około 2,2kHz, a następnie obserwujemy kilka wychyleń aż do wartości 15kHz. Wychylenia obrazują zakłócenia o ponad 80dB głośniejsze, niż w przypadku talerza o wytłumionej konstrukcji.

Na tym wykresie obserwujemy rezultat przy 8 modułach Silencer zamocowanych w takim samym aluminiowym talerzu. Praktycznie wszystkie rezonanse i wychylenia zostały usunięte. Moduły Silencer wytłumiają rezonanse o ponad 80dB.

Na powyższym wykresie zaprezentowane jest zanikanie rezonansu na przestrzeni czasu; widzimy efekt dzwonienia niewytłumionego talerza gramofonu. Rezonans zanika w czasie przekraczającym 200ms, co wpływa na jakość dźwięku odczytywanego z płyty.

Ten wykres prezentuje efekt uzyskany przy 8 modułach wytłumiających – rezonans zanika w czasie krótszym niż 20ms, co stanowi 1/10 wartości czasu uzyskanego przy niewytłumionym talerzu i dowodzi, że z modułami Silencer wibracje talerza mają bardzo niewielki wpływ na sygnał generowany przez wkładkę.

Wilson Audio

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)