ACOUSTIC SIGNATURE


The Absolute Sound
Editors Choice
2016

 
Audio Research Ref75

Ramię TA-9000

Dążenie do doskonałości


Kolejne ramię gramofonowe? Można też zapytać inaczej – Dlaczego Acoustic Signature samodzielnie produkuje ramiona gramofonowe? Pierwsze ramię, o symbolu TA-1000, okazało się całkowitym sukcesem. Dźwięk, jaki zapewnia TA-1000, w połączeniu z wyznaczającą nowe standardy jakością produkcji, stanowiły dla firmy zachętę i potwierdzenie, że zmierza we właściwym kierunku. Poprzeczka została podniesiona i Acoustic Signature stworzyło kolejną generację precyzyjnych ramion gramofonowych.

Zazwyczaj, kiedy Acoustic Signature opracowuje nowy projekt, sprawdza warunki niezbędne do stworzenia jak najlepszego produktu i bada jego funkcjonalność, a następnie rozważa nakłady finansowe, jakie musi ponieść przy jego produkcji. W przypadku ramienia TA-9000 nie istniały ograniczenia finansowe i można było wykorzystać praktycznie nieograniczone środki. Głównym celem było wzięcie pod uwagę wszystkich elementów, wobec których nie istniały jeszcze optymalne rozwiązania dostępne na rynku.


Rezultat

Miały powstać nowe elementy w postaci innowacyjnej rurki ramienia i wysoko precyzyjnych, poddanych wstępnemu naprężeniu łożysk kulkowych dla osi pionowej i poziomej, które zagwarantują spełnienie wymogów stawianych przez wkładkę, zapewnią perfekcyjne jej prowadzenie i precyzyjny odczyt każdego rowka na płycie winylowej. W założeniu to wszystko brzmi łatwo – dopóki nie rozważymy wszystkich aspektów.


Rurka ramienia

Audio Research Ref75

Rurka ramienia powinna być tak sztywna i lekka, jak to tylko możliwe, a jednocześnie zapewniać dobry poziom tłumienia wibracji. Dotychczas osiągnięcie takiego efektu wydawało się niemożliwe. Włókno węglowe jest sztywne i lekkie, jednak nie zapewnia tłumienia i posiada tendencję do wnoszenia rezonansów do częstotliwości odsłuchowej. Tuby aluminiowe i magnezowe, odlewane ciśnieniowo, są stosunkowo sztywne ale ciężkie i również słabo tłumiące. Z kolei rurki wykonane z egzotycznych materiałów lub ich kombinacji, na temat których krążyły pogłoski o ich wyjątkowych właściwościach, zostały zdyskredytowane po przeprowadzeniu dokładnych testów. Prawdziwe rozwiązanie, które w potwierdzony sposób mogłoby połączyć wszystkie wzajemnie wykluczające się cechy, do tej pory nie istniało.

Acoustic Signature przez długi czas przeprowadzało badania, testy, odsłuchy, pomiary i rozpoczęło konstruowanie rurki ramienia od początku. Tego rodzaju tuba nie została nigdy wcześniej wyprodukowana. Dwie cienkościenne rurki – jedna wewnątrz drugiej – charakteryzują się przekrojem zewnętrznym w kształcie stożka i okrągłym przekrojem wewnętrznym. Powiązane są ze sobą przez ponad 700 elementów połączeniowych. Elementy przypominają kształtem gałęzie drzewa, są spiralnie rozmieszczone dookoła wewnętrznej rurki i zapewniają niezwykłe sztywne połączenie. Podsumowując – opracowano bezprecedensowy projekt rurki ramienia gramofonowego. Projekt spełnia nieosiągalne do tej pory wymagania, jakie stawiano wobec idealnej rurki ramienia – były to: niska waga, ekstremalna sztywność i jednocześnie wysoki poziom tłumienia rezonansów. Ta podwójna tuba z wewnętrzną usztywniająco-tłumiącą strukturą kolczastą stanowi perfekcyjne rozwiązanie w przypadku dowolnej wkładki gramofonowej. Jest również na tyle dobra, że mogła zostać wykorzystana w topowej linii ramion gramofonowych Acoustic Signature TA-9000.


Łożysko

Można przypuszczać, że na całym świecie istnieje już wystarczająca ilość różnego rodzaju łożysk. Jednak konstrukcja ramion gramofonowych posiada pewną szczególną osobliwość. Ramię powinno prowadzić igłę po bezbłędnym torze i nie wytwarzać żadnego tarcia – ani w płaszczyźnie poziomej, ani pionowej. Najlepiej byłoby, gdyby łożysko nie posiadało żadnych luzów albo nie wytwarzało żadnego tarcia. Jednak te dwie cechy pozostają w związku ze sobą, optymalizacja jednego parametru ma wpływ na drugi i odwrotnie.

Audio Research Ref75

Rozwiązanie

Łożysko kulkowe, zapewniające ruch poziomy i pionowy, pochodzi od amerykańskiego specjalisty, firmy Timken. Timken zajmuje się produkcją ultra-precyzyjnych łożysk dla przemysłu kosmicznego. Acoustic Signature osobiście selekcjonuje łożyska i jedynie najlepsze egzemplarze trafiają do ramion TA-9000. Łożyska są następnie skrupulatnie dostrajane, a proces nadzoruje zawsze ten sam, doświadczony specjalista. Oba łożyska poddawane są wstępnemu naprężeniu, które eliminuje luzy, a mimo tego pozwala zachować ekstremalnie niskie poziomy tarcia. Brak luzów pozwala na optymalne prowadzenie igły w rowku płyty i perfekcyjny odczyt informacji. Okablowanie wewnętrzne w całości wykonano z przewodów z czystego srebra, które łączą piny wkładki z 5-pinowym konektorem, umieszczonym w trzonie ramienia.

Producent dołącza również zewnętrzny przewód phono z czystego srebra. Przeciwwaga wykonana jest z mosiądzu i osadzona na regulowanym gwincie. Ramię TA-9000 jest dostępne w wersji 9 i 12 cali. Otwory montażowe zgodne są ze standardem SME.


Acoustic Signature TA-9000 - Dane techniczne:
Długość: 9 cali   10 cali    12 cali   
Masa wkładki: 4 g - 22.0 g 4 g - 22.0 g 4 g - 22.0 g
Zero Point In:
Zero Point Out:
61.0mm
121.0mm
61.0mm
121.0mm
61.0mm
121.0mm
Okablowanie: srebro srebro srebro
Interkonekt: 1.50 m 1.50 m 1.50 m
Overhang: 15 16,2 12,56
Długość całkowita: 252 270,2

330,66

Długość efektywna: 237 254

318,1

Dystans łożysko-igła: 222mm 237,8mm

295,6mm

Kąt osi wkładki: 22.00 ° 21,60 ° 17,30 °
Standard montażu: Kompatybilny z SME Kompatybilny z SME Kompatybilny z SME

Audio Research
 
 
TA9000 12" tonearm  83 160 zł     cena zawiera KGO: 2,10 zł
TA9000 9" tonearm  77 880 zł     cena zawiera KGO: 2,10 zł
na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)