SOUNDSMITH


The Absolute Sound
Editors Choice
2016


The Absolute Sound
Editors Choice
2015

 

Soundsmith Sussurro / Mezzo

Wkładka Sussurro – ucieleśnienie krytycznych decyzji projektowych. Najniższa wewnętrzna masa ruchoma. Najlepsze wytłumienie. Igła i wspornik od Esoteric’a.

Zainspirowana przez Franka Schröder’a, zaprojektowana i indywidualnie ręcznie zbudowana przez Petera Ledermann’a, wkładka Sussurro ma stanowić odpowiedź na najbardziej złożone i krytyczne kwestie dotyczące projektowania wkładek gramofonowych. Nowa MKII Sussurro została wyposażona w specjalnie zaprojektowany element ruchomego rdzenia, który pozwolił zredukować masę ruchomą o 70%. W rezultacie uzyskano niezwykle niski poziom magazynowanej wewnątrz wkładki bezwładności, co w połączeniu z nowo zaprojektowanym systemem wytłumiającym oraz innowacyjną ścieżką dystrybucji energii, pozwala na odpowiednie sprzęgnięcie wkładki z ramieniem gramofonu. Co to wszystko oznacza? Niski poziom zniekształceń jitter. Jitter? Zapewne myśleliście, że to termin zarezerwowany wyłącznie dla urządzeń cyfrowych? Niestety nie. Jitter igły gramofonowej jest odpowiedzialny za utratę ilości detali i sprawia że wkładka brzmi…cóż, jak wkładka.

Frank Schröder jest nie tylko wybitnie utalentowanym projektantem ramion gramofonowych, ale również jednym z najbardziej odkrywczych inżynierów audio żyjących obecnie. Na nieformalnym spotkaniu na audio show łatwo byłoby przeoczyć jego sugestię dotyczącą zajęcia się tematem projektu niskopoziomowej wkładki z ruchomym rdzeniem. Jednak jego argumentacja była na tyle przekonująca, że ziarno nowego produktu zostało zasiane. Frank testował prototypy wkładek Soundsmith podczas ich fazy rozwojowej, na bieżąco przekazując swoje wnikliwe spostrzeżenia i nieocenione uwagi.

Inna zakulisowa historia związana z projektem Sussurro jest taka, że wkładka  ma stanowić odpowiedź na najbardziej krytyczne kwestie dotyczące projektowania wkładek gramofonowych. Prawa fizyki są niezmienne, więc wkładka musi pozostawać z nimi w zgodzie, a żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty projektant musi postępować niezwykle ostrożnie.

Mówiąc o prawach fizyki, Sussurro jest wkładką o niewyobrażalnie niskiej efektywnej masie ruchomej. Wśród korzyści, jakie dzięki temu osiągamy, mieści się zwiększony efekt systemu wytłumiającego, co stanowi krytyczny wymóg dla wydobycia jak największej liczby mikro detali. Unikalny system wytłumiający wkładki Sussurro został także odpowiednio dostrojony, więc WSZYSTKIE rezonanse pierwotne pozostają pod całkowitą kontrolą. Kolejną istotną informacją jest to, że wszystkie krytyczne części stałe są umocowane niezwykle sztywno wewnątrz maleńkiej struktury magnetycznej wkładki. Klatka magnetyczna jest w całości ekranowana i została zaprojektowana z uwzględnieniem jak najwyższej stabilności – utrzymuje ona wszystkie nieruchome części wkładki w dokładnie określonej pozycji, w każdym momencie działania.

Na koniec, należy wspomnieć o innowacyjnym systemie dystrybucji energii, zaprojektowanym w celu efektywnego transferu niepożądanej energii mechanicznej płynącej ze wspornika poprzez korpus wkładki, aż do ramienia gramofonu.

Twórca wkładki - Peter Ledermann – jest niezwykle zadowolony ze swojego dzieła. Słuchacze z pewnością również będą, ale należą im się słowa ostrzeżenia – kiedy opuścicie igłę gramofonu na płytę, żeby posłuchać swojego ulubionego utworu, skończycie słuchając całej strony i spóźnicie się na umówione spotkanie. Tak dzieje się za każdym razem.


Mezzo

Wkładka Mezzo jest wersją wkładki Sussurro, która charakteryzuje się średnim poziomem wyjściowym. Wszystkie pozostałe parametry techniczne są takie same, jak dla wkładki Sussurro.

Wszystkie wkładki firmy Soundsmith dostępne są również w wersji DUAL MONO.

UWAGA! PORÓWNANIE WSZYSTKICH TYPÓW WKŁADEK - PATRZ TABELA

Dane Techniczne:
SUSSURRO
MEZZO
Igła:
Szlif liniowy, Nude, 0.100mm SQ, Selekcjonowana
Promień krzywizny:
OCL (Optimized Contour Contact Line)
Wspornik:
Rubin
Zalecana siła nacisku:
1.8 do 2.2 g
Efektywna masa końcówki:
0.30 mg
Podatność:
10μm/mN (niska)
Pasmo przenoszenia:
20-20,000 Hz ± 1.0 dB
Separacja kanałów (tylko wersja stereo):
1000 Hz >34 dB 50-15,000 >25 dB
Balans kanałów:

<0.5 dB (Stereo) <1.0 dB (Mono)

Napięcie wyjściowe:
0.4 mV
1.1 mV
Zalecane obciążenie wkładki:
≥ 470 Ω
≥ 1.5 kΩ
Waga:

10.25 g


Wilson Audio

 
 
Susurro / Mezzo  24 600 zł     cena zawiera KGO: 0,10 zł
na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)