GOLDENEAR


The Absolute Sound
Editors Choice
2016


HiFi i Muzyka
Wyróżnienie Roku
2016


SoundStage
Reviewers Choice
2015

 

GoldenEar Triton Five


Kolumny głośnikowe z serii Triton ustanowiły nowe standardy jakości i wartości sprzętu high-end, otrzymując niezliczoną ilość nagród branżowych na całym świecie. Modele Triton One, Two i Three są wyposażone we wbudowane subwoofery. Triton Seven były pierwszymi głośnikami, które nie posiadały tej opcji. Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy nowy model - Triton Five - stanowiący jakościowy krok naprzód, w stosunku do bestsellera i dwukrotnego zdobywcy nagrody „Produkt Roku”, głośnika Triton Seven.

„Tritony Five skradły show … brzmiały obscenicznie dobrze.”
-- Jerry Del Colliano, Home Theater Review

Nowy Triton Five jest większą wersją głośnika Triton Seven, posiadającą pogłębiony zakres dynamiki i jeszcze niższe rozciągnięcie basu. Dodatkowo, wprowadzenie kilku istotnych udoskonaleń, które zostały zaczerpnięte z programu rozwojowego najbardziej zaawansowanego głośnika GoldenEar - Triton One – skutkuje lepszym obrazowaniem dźwięku, a także jego bardziej wyrafinowaną ogólną prezentacją. Tak jak w przypadku modelu Seven, głośnik prezentuje zdumiewająco głęboką i pełną mocy jakość niskich tonów, która wynika z połączenia zaawansowanej technologii przetworników z wysoko rozwiniętą, wyrafinowaną technologią doładowania basu, opracowaną przez producenta. Tak samo, jak wszystkie głośniki z rodziny Triton, nowe Triton Five będą idealnym rozwiązaniem zarówno dla systemów dwukanałowych najwyższej jakości, jak i kompletnych, wielokanałowych systemów surround i Kina Domowego.

Unikalny kształt obudowy Tritonów Five jest jednocześnie rozwiązaniem zamierzonym pod względem akustycznym, jak i wyjątkowo atrakcyjnym wizualnie. Nachylenie przedniej ściany głośnika pozwala precyzyjnie wyrównać czasowo odpowiedź przetworników w stosunku do położenia uszu w pozycji odsłuchowej. Nierównoległe ustawienie względem siebie ścian przedniej i tylnej, z kolei, wpływa na polepszenie kontroli wewnętrznych fal stojących. Oczywiście, nierównoległe ustawienie ścian bocznych i skośna powierzchnia górna głośnika zapewniają podobne korzyści akustyczne i również świetnie się prezentują. Precyzyjna i całkowicie oderwana od obudów głośnikowych charakterystyka obrazowania Triton Five jest pogłębiona przez zastosowanie w konstrukcji wąskiej ściany przedniej, a także nie wprowadzającej dyfrakcji osłony materiałowej, która również służy jako dodatkowy element wytłumiający obudowę. Dodatkowo, estetycznie ukształtowana podstawa w kolorze piano-black w wyraźny sposób wpływa na polepszenie stabilności dynamicznej głośnika.

„Tritony Five dogłębnie zatrzęsły podwalinami świata kolumn głośnikowych … dostarczając muzyczną rozkosz, za którą niektórzy są w stanie zapłacić kwotę powyżej 10000 $.”
--Caleb Denison, Digital Trends

Tak jak w przypadku Tritonów One, Two i Seven, w konstrukcji Triton Five wykorzystano konfigurację D’Appolito – gdzie dwa głośniki nisko/średniotonowe sąsiadują od góry i od dołu z uznaną już konstrukcją GoldenEar, wstęgowym przetwornikiem wysokotonowym High Velocity Folded Ribbon Tweeter, który stosowany jest zarówno we wszystkich modelach z serii Triton, jak i innych konstrukcjach głośnikowych tego producenta. Przetwornik wysokotonowy HVFR działa nieco inaczej, niż w przypadku tradycyjnych głośników wstęgowych, gdyż powietrze ściskane jest pomiędzy fałdami głośnika, a nie zasysane i wypychane, co pozwala na znacznie lepsze dopasowanie dźwięku głośnika do impedancji otaczającego go powietrza. Rezultat jaki dzięki temu uzyskujemy, to znakomite rozciągnięcie wysokich tonów połączone z jedwabiście gładkim, nie męczącym charakterem dźwięku, co stanowi cechę zarówno unikalną, jak i niezwykłą. Przetworniki nisko/średniotonowe o średnicy 6”, z ciśnieniowo odlewanym koszem, zostały oparte na konstrukcji przetworników opracowanych w kanadyjskim oddziale firmy, mieszczącym się w Arnprior i wykorzystano je wcześniej przy projekcie wielokrotnie nagradzanych głośników Aon 2. Zostały one specjalnie zaprojektowane pod kątem jak największego wychylenia membrany, aby uzyskać wybitny zakres dynamiki i wyjątkowo głęboką odpowiedź basu. Dodatkowo, precyzyjnie wyprofilowana membrana głośnika, wykonana ze specjalnej masy polipropylenowej oraz unikalna technologia klejenia wierzchołkowego, skutkuje uzyskaniem znakomitej czystości i charakterystycznym dla dźwięku high-definition, poczuciem obecności średniego zakresu tonalnego.

„Wartość jaką otrzymujemy za te pieniądze, po prostu wymyka się jakimkolwiek porównaniom.”
-- Chris Martens, HiFi+

Również jak w przypadku Tritonów One, głośnik Triton Five posiada cztery, zamontowane po obu stronach obudowy, radiatory infradźwiękowe (po dwa na stronę, inercjalnie zbalansowane), które umieszczono tuż nad poziomem podłogi, w celu optymalnego sprężenia z akustyką pomieszczenia odsłuchowego.  Ten ogromny wzrost powierzchni sprzężenia najniższego basu, w porównaniu z konstrukcją Triton Seven, w połączeniu z większymi rozmiarami obudowy i większymi przetwornikami, pozwala dostarczyć pozbawiony zniekształceń subwooferowy bas, ze smukłego, pasywnego głośnika o atrakcyjnych wymiarach. W konstrukcji modelu Five wykorzystano specjalnie opracowaną technologię doładowania niskich tonów w zależności od częstotliwości (Frequency Dependent Bass Loading Technology), taką samą, jak wcześniej zastosowano w modelu Seven. Dodatkowo, głośnik model Five wykorzystuje unikalny zestaw zwrotnic o zbalansowanej topologii rozmieszczenia, który po raz pierwszy zastosowano w modelu One, oraz kondensatory polipropylenowe, w celu uzyskania najwyższej możliwej rozdzielczości dźwięku.

Dane Techniczne:

Przetworniki:

Cztery płaskie radiatory infradźwiękowe, 8˝

Dwa przetworniki nisko/średniotonowe o odlewanych koszach, 6"

Wstęgowy przetwornik wysokotonowy typu HVFR™
Sprawność: 90 dB
Pasmo Przenoszenia: 25 Hz-35 kHz
Impedancja: 8 omów
Wymiary: 8,1/8” (20,63 cm) Szer. x 12,3/8” (31,43 cm) Gł. x 44,1/4” (112,4 cm) Wys.
Waga:

40 lbs (18,14 kg)


Wilson Audio

 
 
Triton Five  10 090 zł     cena zawiera KGO: 35,84 zł
na górę
GoldenEar Triton Five HiFi i Muzyka 11/2015

Już po pierwszych dźwiękach przysiadłem z wrażenia. Nie przypuszczałem, że te niepozorne skrzynki mogą produkować brzmienie tak dobrej jakości. Tym bardziej, że cena nie sugerowała cudów. Dawno też nie słyszałem konstrukcji, która tak wiernie odwzorowywałaby barwy instrumentów. Nie boję się tak jednoznacznego stwierdzenia. Dorastałem otoczony muzyką akustyczną, a kilkanaście lat spędzonych w orkiestrze Opery Narodowej dostatecznie wytrenowało moje uszy.

Artur Rychlik


cała recenzja »

GoldenEar Triton Five SoundStage Access 10/2015

Od samego początku, kiedy włączyłem Tritony Five, usłyszałem wspólny dla całej linii tych głośników charakter dźwięku. Kreują one bardzo szeroką i głęboką scenę dźwiękową – brzmienie było ekspansywne, a źródła dźwięku rozmieszczone na tejże scenie z niesamowitą wręcz precyzją. Bas nie wydawał się aż tak mocno rozciągnięty, jak w przypadku zasilanych Tritonów, ale tak samo, jak miało to miejsce w mniejszych, pasywnych Siódemkach, Piątki wygenerowały niskie tony o bardzo dobrej, jak na stosunkowo niewielkie, pasywne głośniki wolnostojące, jakości – bez wątpienia było to (chociaż po części) zasługą czterech pasywnych radiatorów.

Roger Kanno


cała recenzja »

GoldenEar Triton Five The Absolute Sound 09/2015

HiFi i Muzyka 01/2013

Z talentem do przekonującej prezentacji tak wielkiej różnorodności stylów muzycznych, Tritony Five oferują imponującą wręcz jakość, jak na swoją cenę. [...] Godzina po godzinie, rozkoszowałem się satysfakcjonującą muzyką. Wiem, że te głośniki przekonają wielu audiofilów i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że uwiodą także każdego, kto (jak ja wiele lat temu) będzie rozglądał się za swoją pierwszą, rozsądnie wycenioną parą kolumn głośnikowych.

Jacob Heilbrunn


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)