MSB TECHNOLOGY

DAC V – Opcje Wejściowe USB2Firma MSB przewodzi w swojej gałęzi przemysłu dzięki perfekcji nowych technologii odtwarzania. MSB stworzyło pierwszy odtwarzacz CD high-end, wykorzystując technologię drabinkową przetworników DAC już w latach 80-tych. Później przyszły konstrukcje AC3 oraz pierwszy zatwierdzony laserowy odtwarzacz THX w latach 90-tych. Usprawnienie w postaci modułu XPORT ostatecznie umożliwiło dostęp do technologii SACD i muzyki w wysokiej rozdzielczości zapisanej na dyskach, a przełomowy system iLink przeznaczony dla iPod’a, wprowadzony w roku 2007, sprawił, że iPod po raz pierwszy mógł stać się częścią prawdziwego zestawu high-end. W styczniu 2010 zadebiutował transport MSB Signature DATA CD IV, który jest zoptymalizowanym odtwarzaczem dla tradycyjnych płyt CD, jak również audio w wysokiej rozdzielczości z płyt CD i DVD, włącznie z częstotliwością próbkowania 32 bity 384 KHz – był to pierwszy transport tego typu w historii. Kolejną innowacją, którą jako pierwsza wprowadziła firma MSB, było wejście USB mogące odtworzyć plik o dowolnej rozdzielczości zapisany na komputerze, nawet 384 KHz, w trybie bit-perfect bez resamplingu.  

Jest to przełomowe osiągnięcie, ponieważ interfejs USB zawsze stanowił kłopot dla audiofilów. Proste podłączenie typu plug and play brzmiało jak marzenie, ale zawsze niedomagało jeśli chodzi o muzykę zapisaną w plikach hi-res. MSB zapewnia obecnie opcje wejściowe, które mogą być zainstalowane przez samego użytkownika i sprawią, że wejście USB przejmie kontrolę nad komputerem, dostarczy zegar taktujący dla plików muzycznych i pozwoli na odtwarzanie plików wysokiej rozdzielczości w trybie bit-perfect w ich natywnym formacie PCM, w rozdzielczości do 384kHz.

USB 2.0 działa jak inteligentny interfejs, który pozwala przetwornikowi DAC na komunikację z komputerem i przesłanie informacji o swoich możliwościach, a jednocześnie w pełnym zakresie udostępnia te możliwości użytkownikowi. Na przykład, kiedy ustawiamy wyjściowe parametry audio w komputerze, okazuje się, że najwyższą obsługiwaną częstotliwością próbkowania jest 192 kHz. Wyższe częstotliwości nie są dostępne w ustawieniach menu. Wystarczy włączyć kabel USB do przetwornika DAC MSB – i voila, na liście pojawiają się opcje 352.8 oraz 384 kHz. Wow! Można wybrać jedną z nowych opcji i odtwarzać pliki w trybie bit-perfect. Bez nowych sterowników i niepotrzebnego majstrowania.


Trzy Modele:

USB2 Basic 192

Podstawowy moduł wejściowy USB2 umożliwia wolne od zakłóceń jitter i szumów, opto-izolowane odtwarzanie w trybie bit-perfect, zarówno na systemach MAC jak i Windows, w częstotliwości próbkowania do 384 kHz 24 bit dla formatu PCM oraz odtwarzanie w natywnym DSD o wartości do 64x.

USB2 Signature 384

Wejście Signature USB2 idzie o krok dalej. Zapewnia doskonałe ekranowanie i izolację i wspiera częstotliwości do 384 kHz oraz natywne DSD o wartości do 128x. Dźwięk jest po prostu zdumiewający.

USB2 Quad Rate DSD

Wejście Quad Rate USB 2 zapewnia jeszcze większe możliwości. Jest jeszcze lepiej ekranowane i izolowane i wspiera częstotliwości próbkowania do 384 kHz oraz natywne DSD do 256x. Tej jakości dźwięk może zmierzyć się z najlepszymi dostępnymi obecnie transportami.
Wejście Quad Rate USB musi zostać podłączone do płytki PRO I2S, wewnątrz przetwornika DAC (jak pokazano na zdjęciu). Wejście pasuje do portu montażowego AUX1. Inna opcja USB może zostać umieszczona w porcie AUX, więc można skorzystać z dwóch różnych opcji jednocześnie. Wejście może być zainstalowane samodzielnie przez użytkownika w każdym z przetworników DAC IV lub V.


Dobre i złe wieści na temat Systemu Operacyjnego Apple

Wieści dotyczące Apple są bardzo, bardzo dobre. W tym systemie, złącze MSB USB2 zapewnia dosłownie funkcjonalność plug and play w pełnym zakresie częstotliwości próbkowania aż do 384 kHz (system Snow Leopard 10.6.3 lub wyższy). MAC rozpoznaje USB DAC i jego możliwości i pozwala na ustawienie dowolnej częstotliwości próbkowania na wyjściu. Złe wiadomości są takie, że w przypadku niektórych programów, takich jak np. iTunes, wyjściowa częstotliwość próbkowania musi zostać ustawiona manualnie, w przypadku gdy częstotliwość próbkowania w jakiej zapisano plik zmienia się na wyższą lub niższą. Jeśli więc ustawimy wyjście na 192 kHz i włączymy plik w częstotliwości 192 kHz, będzie on odtwarzany ze znakomitą jakością, jeśli jednak jako następną odtworzymy płytę CD 44.1 kHz, system operacyjny MAC’a upsampluje ten plik do 192 kHz. Częstotliwość próbkowania będzie trzeba zmienić w ustawieniach MIDI i zresetować program, aby wszystko sprawnie funkcjonowało.

Na całe szczęście są dostępne programy, które zajmują się tym ograniczeniem. Jednym z nich jest Pure Music, który - kiedy zostanie zainstalowany - w przejrzysty sposób zarządza całym problemem zmiany częstotliwości próbkowania. Jeszcze lepszą opcję stanowi aplikacja o nazwie Bit Perfect, którą można zakupić w app store. Po prostu włączcie iTunes aby odtworzyć muzykę w dowolnej częstotliwości próbkowania, a Bit Perfect zajmie się resztą. W zestawieniu MAC plus program Bit Perfect wszystko działa bezproblemowo, włącznie z odtwarzaniem bit perfect do wartości 384 kHz. Zestaw działa naprawdę doskonale, a przy możliwości kontrolowania iTunes przez iPad’a lub iPhone’a, serwer muzyczny oparty na MAC’u z interfejsem MSB USB2, to czysta perfekcja.

Ekran z ustawieniami Apple Audio MIDI jest pokazany po prawej stronie. Zauważmy, że DAC MSB USB można wybrać jako urządzenie wyjściowe i wtedy pojawiają się w menu opcje częstotliwości próbkowania o wartościach 352.8 oraz 384 kHz, które normalnie nie są dostępne. Program iTunes będzie odtwarzał pliki z dowolną ustawioną przez nas częstotliwością próbkowania, ale w przypadku programu Pure Music zawsze będzie odtwarzana częstotliwość natywna.

Dobre i złe wieści na temat Windows


Wspaniałą rzeczą związaną z wejściem MSB USB2 i systemem Windows jest to, że kiedy już dokonamy niezbędnych ustawień, wszystko działa perfekcyjnie – pliki są odtwarzane w trybie bit-perfect w swoich natywnych częstotliwościach aż do 384 kHz, bez konieczności naszej interwencji. Wystarczy wybrać utwór i włączyć go. Reszta jest automatyczna i działa bez zarzutu. Zła informacja jest taka, że musimy zainstalować drivery MSB, a muzykę trzeba odtwarzać w odpowiednio ustawionym programie, jak JRiver. Jest to jednak niewielka cena, jaką musimy zapłacić za perfekcję, a MSB pomoże w przejściu przez ten proces.

W pierwszej kolejności, należy zainstalować drivery MSB z dołączonej do USB 2 płyty CD lub ze strony internetowej MSB. W wypadku PC więc mamy dwa możliwe tryby odtwarzania. Okno ustawień advanced speaker properties  pozwala na ustawienie wyjściowej częstotliwości próbkowania maksymalnie na 192k, jak pokazano na zdjęciu po prawej stronie. Dowolny plik audio odtwarzany za pomocą jakiegokolwiek programu muzycznego będzie przesyłany na wyjście w tej właśnie częstotliwości próbkowania. Programy specjalistyczne, takie jak JRiver, będą bezpośrednio komunikować się z przetwornikiem MSB DAC i odtwarzać pliki w ich natywnych częstotliwościach w trybie bit-perfect. Dzięki JRiver można obejść wszystkie ustawienia Windows, a program działa fantastycznie.


na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)