MSB TECHNOLOGY


Stereophile
Recommended
Component

 

Signature Data CD V

MSB Diamond DAC IV
MSB Diamond DAC IV

Nawet w podstawowej konfiguracji, Signature Data CD V oferuje nieprzeciętny poziom jakości, w stosunku do ceny. Urządzenie jest nie tylko wyposażone we wszystkie rodzaje wyjść cyfrowych, jakich moglibyście potrzebować, ale również odtwarza płyty CD i płyty DVD z plikami audio w wysokiej rozdzielczości, włącznie z częstotliwością próbkowania 384 kHz/32-bity.


Przywództwo Technologiczne

MSB przewodzi w swojej gałęzi przemysłu dzięki perfekcji nowych technologii odtwarzania. Firma stworzyała swój pierwszy odtwarzacz CD high-end, wykorzystując technologię drabinkową przetworników DAC już w latach 80-tych. Później przyszły konstrukcje AC3 oraz pierwszy zatwierdzony laserowy odtwarzacz THX, w latach 90-tych. Usprawnienie w postaci modułu XPORT umożliwiło dostęp do technologii SACD i muzyki w wysokiej rozdzielczości zapisanej na dyskach, a także przełomowego systemu iLink przeznaczonego dla iPod’a, który wprowadzono w roku 2007. Obecnie transport MSB Signature DATA CD V jest zoptymalizowanym odtwarzaczem dla tradycyjnych płyt CD, jak również audio w wysokiej rozdzielczości z płyt CD i DVD (np. dyski HRx, Reference Recordings).Tak samo jak Platinum DATA CD przesyła obrobione, pozbawione zniekształceń jitter, cyfrowe dane audio ze swojej solidnej pamięci wewnętrznej do dowolnego przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC), Signature DATA CD działa w tej materii jeszcze wydajniej i na dodatek posiada zdolność synchronicznej współpracy z zegarem zewnętrznym DAC, przy użyciu złącza MSB PRO I2S.

Urządzenie realizuje to zadanie w sposób całkiem odmienny, niż inne transporty i odtwarzacze CD. Wykorzystując doskonały, wzmocniony czytnik optyczny, wyposażony w metalową szufladę, transport odczytuje dane z płyty w trybie bit-perfect. Zamiast wygładzać sygnał i odczytywać błędy tak, jak czynią to inne transporty, MSB czyta dysk raz za razem, dopóki ścieżka nie jest odtworzona perfekcyjnie, podobnie jak dzieje się to przy odczycie dysku z danymi przez komputer. Zachowana informacja muzyczna jest następnie odtworzona i przekazana do urządzenia DAC z zachowaniem perfekcyjnej koordynacji czasowej i ekstremalnie niskich zniekształceń jitter, przy wykorzystaniu firmowej technologii taktowania MSB oraz złącza MSB PRO I2S.

Tak, jak w przypadku transportu iLink, nie występuje połączenie pomiędzy wejściem i wyjściem w urządzeniu. Odmiennie, niż w tradycyjnym transporcie CD, nigdy nie słuchacie danych bezpośrednio odtwarzanych z dysku optycznego. Zamiast tego, dane są zgrywane z dysku, przechowywane, przetwarzane i odtwarzane ponownie, przy pomocy wysoko stabilnego zegara taktującego.

Rezultaty są nadzwyczajne. W porównaniu z Platinum DATA CD, standardową technologią CD, czy też systemem opartym na komputerze, Signature DATA CD V zapewnia wyraźnie lepszą jakość dźwięku, dla każdego słuchacza i w każdym systemie. Ten transport uwalnia całą muzyczną magię zawartą w Waszej bibliotece CD, jednak do tej pory przed Wami ukrytą.

Signature DATA CD V posiada kilka unikalnych cech. Przede wszystkim, odtwarzacz jest wyposażony w metalowy napęd MSB Signature. Napęd posiada wzmacnianą obudowę, ale może zostać bez problemów wymieniony na inny. Dzięki tej właściwości, napęd można modyfikować wraz z rozwojem technologii, więc DATA CD V będzie służył bez końca.

MSB Diamond DAC IV

Najbardziej ekscytującą funkcją transportów MSB jest zdolność odczytu danych komputerowych wysokiej rozdzielczości, bez konieczności użytku komputera. Nie mówimy tutaj o plikach w zwykłej rozdzielczości, ale o plikach typu WAV z częstotliwością próbkowania do 384 kHz w 32 bitach! Czytając o tym, musicie mieć świadomość, że ŻADEN system oparty na komputerze, ani ŻADEN inny transport na świecie nie jest w stanie odtwarzać plików 384 kHz x 32-bity. Dane komputerowe zapisane na płytach CD lub DVD będą odtwarzane równie łatwo, jak standardowe płyty CD.

Signature DATA CD jest także wyjątkowy ze względu na fakt, iż jest to pierwszy transport MSB, który wykorzystuje złącze PRO I2S o super niskim jitter. Złącze przesyła taktowanie zegara wzorcowego DAC do transportu i transferuje z powrotem do przetwornika dane, a wszystko dzieje się w doskonałej synchronizacji.

Jak zwykle, jeśli chodzi o produkty firmy MSB, urządzenie jest łatwe w użytku, bez niepotrzebnie wymyślnego menu, czy zbędnych gadżetów i zapewnia solidny i dokładny odczyt połączony ze znakomitym wyglądem zewnętrznym. Obudowa Signature DATA CD V jest prosta i elegancka, a metalowa szuflada działa znakomicie. Transport został wyposażony w zintegrowane ożebrowanie chłodzące, fantastyczne podstawki wytłumiające, jak również w nowy, przejrzysty panel czołowy. Sprzęt może być kontrolowany przez pilot zdalnego sterowania MSB lub poprzez iPad’a, czy iPhone’a, przy wykorzystaniu złącza systemowego MSB WiFi.


Taktowanie Wyjściowe

MSB Diamond DAC IV

Cały wysiłek związany z odczytem danych bit-perfect będzie zaprzepaszczony, jeśli sygnał wyjściowy nie zostanie odpowiednio przetaktowany, przy użyciu zegara asynchronicznego o wysokiej stabilności. Asynchroniczny zegar oznacza po prostu tyle, że zegar ten jest zupełnie niezależny od optycznego czytnika dysków.

W standardowym odtwarzaczu CD, czy też transporcie, zegar główny jest zsynchronizowany z mechanizmem optycznego czytnika płyt. To oznacza, że jesteście zmuszeni polegać na mechanicznie obracających się częściach i ich systemach korekcyjnych, które mają dać w efekcie doskonale stabilny, niezmienny zegar, który jest dalej podawany do przetwornika DAC. Ten system nie jest stabilny i niestety się nie sprawdza.

Oto, w czym tkwi problem. Optyczne czytniki dysków bez przerwy zmieniają częstotliwość, z jaką dane są odczytywane ze źródła. Czasem następuje to szybciej, a czasem wolniej, niż ustalona prędkość zegara asynchronicznego. Jeżeli dane napływają z większą prędkością, niż pracuje zegar, następuje nawarstwienie ich ilości i system wtedy pada. Kiedy wszystko dzieje się zbyt wolno, również nie uzyskujemy zamierzonego efektu.

MSB Diamond DAC IV

Dzięki dużemu i skutecznemu buforowi pamięci MSB, rzeczy mają się zupełnie inaczej. Jest on wystarczająco pojemny, aby dać sobie radę z każdą zmianą prędkości odczytu danych z płyty. Ponieważ działa on w sposób inteligentny, długość pamięci jest automatycznie dostosowywana do operacji wykonywanych przez czytnik optyczny, a zegar główny otrzymuje dokładnie taką porcję danych, jaka jest konieczna. System jest naprawdę całkiem nieskomplikowany.

Dane zostają następnie wysłane do przetwornika DAC. W przypadku DAC’a MSB, wyposażonego w wejście PRO I2S, dane są wysyłane przy wykorzystaniu zegara referencyjnego umieszczonego w przetworniku DAC. Gdy mówimy o przetworniku DAC innym, niż MSB, do wysyłki danych jest używany wysoko stabilny wewnętrzny zegar transportu, co ma zapewnić możliwie najlepsze działanie przetwornika.


Upsampling

W przypadku tego transportu, upsampling występuje jako opcja. Rozwiązawszy kwestie dotyczące odczytu danych i ich przesyłu, upsampling staje się opcją którą można wykorzystać, aby zoptymalizować skuteczność działania przetworników DAC. Różne filtry cyfrowe wykorzystuje się przy różnych częstotliwościach próbkowania sygnału wejściowego. Większość urządzeń DAC będzie brzmiała znacznie lepiej przy odpowiednio wyższej częstotliwości na wejściu i dla tego typu sprzętów upsampling może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. MSB DAC V jest wyposażony w upsampling wewnętrzny, więc nie rekomendujemy używania upsamplingu w przypadku transportu. Tak więc, kiedy używacie złącza PRO I2S, transport „wie”, że ma do czynienia z przetwornikiem DAC MSB i odłącza funkcję upsamplingu. W przypadku innych przetworników DAC, zapewne uznacie docelowy upsampling MSB, jako znaczne udogodnienie.


Napęd

Napęd jest kluczowym komponentem większości transportów CD, ale podczas ponad 20 lat, kiedy firma projektowała i tworzyła transporty i odtwarzacze CD, zawsze szukała sposobu uzyskania wysokiej jakości bez konieczności polegania na napędach produkowanych masowo. Nowe, „komputerowe” podejście do kwestii odczytu danych z płyty, całkowicie uniezależnia urządzenia od tematu jakości i niezawodności napędu CD. MSB słuchało i testowało niezliczone ilości napędów szukając jakości na mapie całego świata. Ostatecznie, firma znalazła napęd doskonały. Umożliwiał odtwarzanie w trybie bit-perfect, był dobrze wyciszony, niezawodny mechanicznie, i posiadał zdumiewającą zdolność poprawiania błędów odczytu, tolerując nawet mocno zniszczone płyty CD. Napęd umieszczono w solidnej obudowie i dodano wytrzymałą metalową szufladę. Teraz napęd wykonuje swoją funkcję doskonale – zapewnia perfekcyjny odczyt danych z dysku. Podczas, gdy kontrolujemy napęd, a on wykonuje zalecane zadania, sprawuje się on lepiej, niż jakikolwiek inny napęd CD, przeprowadzając zazwyczaj tylko jeden odczyt i odtwarzając nagranie w realnym czasie. Cała sztuka polega na wybraniu odpowiedniego napędu i posiadaniu wiedzy jak sprawić, aby działał odpowiednio i wreszcie jak wykorzystać odczytane dane, w momencie gdy je już posiadamy.


Podstawa Zasilająca


MSB Diamond DAC IV

DATA CD V wymaga podłączenia zewnętrznego zasilacza 12V. Można zastosować zwykły zasilacz zewnętrzny lub wykorzystać jedną z podstaw zasilających MSB Platinum Power Base – wtedy i transport i przetwornik DAC będą podłączone do wspólnego źródła zasilania. Kolejną opcję dla wymagającego użytkownika stanowią podstawy zasilające Signature i Diamond Transport Power Base. Są to dedykowane, 12-woltowe źródła zasilania wysokiej mocy, stworzone specjalnie do użytku z transportem.


Podstawy Zasilające Signature i Diamond Transport Power Base

Jak to zwykle bywa, moc czyni wielką różnicę. Signature i Diamond Transport Power Base oferuje podwójną i poczwórną pojemność energetyczną w stosunku do standardowych podstaw zasilających. Są to całkowicie czyste, liniowe źródła zasilania i zapewniają doskonałą izolację.

Cztery transformatory jako główne źródło zasilania zostały wykorzystane w podstawie Signature, siedem w podstawie Diamond, a kolejny, mniejszy transformator, zasila opcję „czuwania”. Podstawa Diamond posiada również inne udoskonalenia, wśród których znajdziemy między innymi udoskonaloną opcję ekranowania. Podstawy są wyposażone w triggery 12V, więc działają wspólnie z innymi produktami MSB. Dodano również opcję WiFi, aby umożliwić całościowe zarządzanie systemem.

Podstawy są dostarczane wraz z wytrzymałym przewodem zasilającym. Te solidne źródła zasilania dostarczają więcej czystej mocy, niż jest to konieczne i zapewniają cichą pracę uziemień.

W dobrym systemie, te podstawy zasilające zapewnią znaczącą poprawę dźwięku. Zasilanie przetwornika DAC pozostaje całkowicie odizolowane od zasilania transportu.


Specyfikacja Signature Data CD V:
Wyjścia: Coaxial, toslink, balanced aes/ebu, msbpro i2s i dwa wyjścia rozszerzenia
Napęd: MSB Signature studio CD ROM
Odczytywane formaty: Red Book CD i pliki .WAV na DVD, do 32 bitów, 384khz
Opcje: Upsampling lub Downsampling do 384 khz (dla urządzeń DAC innych, niż MSB)
Zasilanie: Zasilacz zewnętrzny 12V, Signature i Diamond Transport Power Base

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)