MSB TECHNOLOGY


Stereophile Recommended Components 2013
Class A+

 
MSB Platinum DAC IV

Platinum Data CD V

Nawet w podstawowej konfiguracji, odtwarzacz Data CD V oferuje nieprzeciętny poziom jakości w stosunku do ceny. Urządzenie jest nie tylko wyposażone we wszystkie rodzaje wyjść cyfrowych, jakich moglibyście potrzebować, ale również odtwarza płyty CD i płyty DVD z plikami audio w wysokiej rozdzielczości, włącznie z częstotliwością próbkowania 384 kHz/32-bity.

„To niesamowicie dokładny odtwarzacz, który ukazuje olbrzymie różnice pomiędzy nagraniami, jak żadne inne źródło cyfrowe, którego wcześniej słuchałem.”
„Napęd MSB wprowadził harmonię, solidność obrazu i dźwięczność tonów”

Jason Kennedy, HiFi+ Magazine, UK Luty 2011 

„W tym roku zakupiłem DATA CD IV i DAC IV Diamond (połączone przewodem Monster Ethernet link). System jest naprawdę fantastyczny i cieszę się z możliwości słuchania muzyki tak, jak brzmi ona „na żywo” (Pisałem wcześniej, że chodzę na koncerty, czasami 2-3 razy w tygodniu). DAC IV Diamond jest potęgą, jeśli chodzi o muzykalność. Wczoraj zamówiłem opcję kontroli wzmocnienia, aby pozbyć się mojego przedwzmacniacza Lamm L2 Ref i zamierzam wymienić monobloki Lamm M2.2 na wasze Platinum 202 mono. Brawo i najlepsze życzenia w roku 2011.”
Philippe - Paryż/Francja


Przywództwo Technologiczne

MSB przewodzi w swojej gałęzi przemysłu dzięki perfekcji nowych technologii odtwarzania. Firma stworzyła swój pierwszy odtwarzacz CD high-end, wykorzystując technologię drabinkową przetworników DAC już w latach 80-tych. Później przyszły konstrukcje AC3 oraz pierwszy zatwierdzony laserowy odtwarzacz THX, w latach 90-tych. Usprawnienie w postaci modułu XPORT umożliwiło dostęp do technologii SACD i muzyki w wysokiej rozdzielczości zapisanej na dyskach, a także przełomowego systemu iLink przeznaczonego dla iPod’a, który został wprowadzony w roku 2007. Obecnie transport MSB Platinum DATA CD IV jest zoptymalizowanym odtwarzaczem dla tradycyjnych płyt CD, jak również audio w wysokiej rozdzielczości z płyt CD i DVD (np. dyski HRx, Reference Recordings). Urządzenie przesyła obrobione, pozbawione zniekształceń jitter, cyfrowe dane audio ze swojej solidnej pamięci wewnętrznej do dowolnego przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC).

Urządzenie realizuje to zadanie w sposób całkiem odmienny, niż inne transporty i odtwarzacze CD. Wykorzystując optyczny czytnik ROM, transport odczytuje dane z płyty w trybie bit-perfect. Zamiast wygładzać sygnał i odczytywać błędy tak, jak czynią to inne transporty, MSB czyta dysk raz za razem, dopóki ścieżka nie jest odtworzona perfekcyjnie, podobnie jak dzieje się to przy odczycie dysku z danymi przez komputer. Zachowana informacja muzyczna jest następnie odtworzona i przekazana do urządzenia DAC z zachowaniem perfekcyjnej koordynacji czasowej i ekstremalnie niskich zniekształceń jitter, przy wykorzystaniu firmowej technologii taktowania MSB oraz złącza MSB PRO I2S.

Tak, jak w przypadku transportu iLink, nie występuje połączenie pomiędzy wejściem i wyjściem w urządzeniu. Odmiennie, niż w tradycyjnym transporcie CD, nigdy nie słuchacie danych bezpośrednio odtwarzanych z dysku optycznego. Zamiast tego, dane są zgrywane z dysku, przechowywane, przetwarzane i odtwarzane ponownie, przy pomocy wysoko stabilnego zegara taktującego.

Rezultaty są nadzwyczajne. W porównaniu ze standardową technologią CD, czy też systemem opartym na komputerze, DATA CD V zapewnia znacznie lepszą jakość dźwięku, dla każdego słuchacza i w każdym systemie. Ten transport uwalnia całą muzyczną magię zawartą w Waszej bibliotece CD, jednak do tej pory przed Wami ukrytą.

MSB Platinum DAC IV

MSB DATA CD V posiada kilka unikalnych cech. Po pierwsze, odtwarzacz wykorzystuje tradycyjny komputerowy napęd DVD. Napęd taki jest łatwo zainstalować, czy wymienić, tak jak w każdym komputerze. Jest to wyjątkowo praktyczna cecha, ponieważ napędy są najmniej niezawodnymi częściami całego transportu. Na szczęście są one tanie i łatwo dostępne i zalecamy wymianę, kiedy tylko pojawi się spowolnienie w odczycie danych. Kiedy na rynku będą pojawiać się nowe napędy, łatwo będzie można je wypróbować, montując w urządzeniu. Dzięki tej właściwości, DATA CD IV będzie służył bez końca.

Najbardziej ekscytującą funkcją transportów MSB jest zdolność odczytu danych komputerowych wysokiej rozdzielczości, bez konieczności użytku komputera. Nie mówimy tutaj o plikach w zwykłej rozdzielczości, ale o plikach typu WAV z częstotliwością próbkowania do 384 kHz x 32 bity! Czytając o tym, musicie mieć świadomość, że ŻADEN system oparty na komputerze, ani ŻADEN inny transport na świecie nie jest w stanie odtwarzać plików 384 kHz x 32-bity. Dane komputerowe zapisane na płytach CD lub DVD będą odtwarzane równie łatwo, jak standardowe płyty CD.

Jak zwykle, jeśli chodzi o produkty firmy MSB, urządzenie jest łatwe w użytku, bez niepotrzebnie wymyślnego menu, czy zbędnych gadżetów i zapewnia solidny i dokładny odczyt połączony ze znakomitym wyglądem zewnętrznym. Obudowa DATA CD IV jest prosta i elegancka. Transport został wyposażony w niezbędne ożebrowanie chłodzące, fantastyczne podstawki wytłumiające, jak również w nowy, przejrzysty panel czołowy.


Jak stworzyć płytę Data DVD?

Najlepszym sposobem na stworzenie płyty Data DVD, jest wykorzystanie serwisu iTunes. Operacja jest bezpłatna i działa doskonale na komputerach PC oraz MAC. Wystarczy wybrać muzykę, jaką chcecie zapisać na płycie i ułożyć ją na playliście w takim porządku, w jakim życzycie sobie, aby była zapisana. Wszystkie pliki muszą być w formacie wav. Zaznaczcie playlistę, a następnie włączcie przycisk BURN DISC. To wszystko!

Przyszłość technologii audio może leżeć w domenie mediów wysokiej rozdzielczości, a niekoniecznie płyt CD. Płyty CD są ograniczone do zakresu 44 kHz przy 16 bitach. Aby mogły one konkurować, czy też przewyższyć jakością muzykalność płyt winylowych lub taśm-matek, byłyby konieczne wyższe częstotliwości próbkowania i dłuższe słowa bitowe. 24 bity przy 96 kHz, to minimum dla audio wysokiej rozdzielczości, a im wyższe częstotliwości (np. 384 kHz), tym lepiej. Przyszłość rysuje się jasno, kiedy teraz właśnie pliki audio wysokiej rozdzielczości wkraczają w nasze życie.

MSB Platinum DAC IV

WAV jest formatem audio bez straty kompresji, powszechnie dostępnym dla użytkowników, który łatwo radzi sobie z plikami wysokiej rozdzielczości i staje się obecnie w wielu wytwórniach płytowych formatem odniesienia.

Wadą formatu WAV, aż do momentu wprowadzenia transportów typu Data był fakt, że użytkownik był zmuszony polegać na komputerze, aby odczytać pliki WAV z dysku, czy z zapisanych danych. Z kolei dobrze nam znaną cechą komputerów i ich kart dźwiękowych jest brak możliwości odtwarzania plików w trybie bit-perfect.

MSB DATA CD V potrafi odczytać pliki WAV bezpośrednio z płyty DVD i przesłać wolne od zniekształceń jitter cyfrowe dane audio, do przetwornika DAC z 32-bitową rozdzielczością i częstotliwością próbkowania sięgającą 384 kHz. To naprawdę wielkie osiągnięcie, a firma MSB jest pierwszą firmą na świecie, która tego dokonała.

Odczyt danych w trybie bit-perfect z dysku, to następna czynność do tej pory możliwa tylko przy użyciu komputera. Standardowa korekcja błędów wykorzystuje system przewidywania, który „zgaduje”, jakie dane powinny się pojawić, kiedy na płycie zostaje wykryty błąd. W naszym systemie dane są odczytywane tyle razy, ile jest to konieczne, dopóki idealna zgodność  w systemie bit-perfect nie zostanie osiągnięta.


Taktowanie Wyjściowe

Cały wysiłek, związany z odczytem danych bit-perfect będzie zaprzepaszczony, jeśli sygnał wyjściowy nie zostanie odpowiednio przetaktowany, przy użyciu zegara asynchronicznego o wysokiej stabilności. Asynchroniczny zegar oznacza po prostu tyle, że zegar ten jest zupełnie niezależny od optycznego czytnika dysków.

W standardowym odtwarzaczu CD, czy też transporcie, zegar główny jest zsynchronizowany z mechanizmem optycznego czytnika płyt. To oznacza, że jesteście zmuszeni polegać na mechanicznie, obracających się częściach i ich systemach korekcyjnych, które mają dać w efekcie doskonale stabilny, niezmienny zegar, dalej podawany do przetwornika DAC. Ten system nie jest stabilny i niestety się nie sprawdza.

Oto, w czym tkwi problem. Optyczne czytniki dysków bez przerwy zmieniają częstotliwość, z jaką dane są odczytywane ze źródła. Czasem następuje to szybciej, a czasem wolniej, niż ustalona prędkość zegara asynchronicznego. Jeżeli dane napływają z większą prędkością niż pracuje zegar, następuje nawarstwienie ich ilości i system wtedy pada. Kiedy wszystko dzieje się zbyt wolno, również nie uzyskujemy zamierzonego efektu.

Dzięki wykorzystaniu dużego i skutecznego bufora pamięci, rzeczy mają się zupełnie inaczej. Jest on wystarczająco pojemny, aby dać sobie radę z każdą zmianą prędkości odczytu danych z płyty. Ponieważ działa w sposób inteligentny, długość pamięci jest automatycznie dostosowywana do operacji wykonywanych przez czytnik optyczny, a zegar główny otrzymuje dokładnie taką porcję danych, jaka jest konieczna. System jest naprawdę całkiem nieskomplikowany.


Upsampling

MSB Platinum DAC IV

W przypadku tego transportu, upsampling występuje jako opcja. Rozwiązawszy kwestie dotyczące odczytu danych i ich przesyłu, upsampling staje się opcją którą można wykorzystać, aby zoptymalizować skuteczność działania przetworników DAC. Różne filtry cyfrowe wykorzystuje się przy różnych częstotliwościach próbkowania sygnału wejściowego. Większość urządzeń DAC będzie brzmiała znacznie lepiej przy odpowiednio wyższej częstotliwości na wejściu i dla tego typu sprzętów upsampling może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. MSB DAC IV jest wyposażony w upsampling wewnętrzny, więc nie rekomendujemy używania upsamplingu w przypadku transportu. Tak więc, kiedy używacie złącza PRO I2S, transport „wie”, że ma do czynienia z przetwornikiem DAC MSB i odłącza funkcję upsamplingu. W przypadku innych przetworników DAC, zapewne uznacie docelowy upsampling MSB, jako znaczne udogodnienie.


Napęd

Napęd jest kluczowym komponentem większości transportów CD, ale podczas ponad 20 lat, kiedy firma projektowała i tworzyła transporty i odtwarzacze CD, zawsze szukano sposobu uzyskania wysokiej jakości bez konieczności polegania na napędach produkowanych masowo. Nowe, „komputerowe” podejście do kwestii odczytu danych z płyty, całkowicie uniezależnia urządzenia od tematu jakości i niezawodności napędu CD. MSB słuchało i testowało niezliczone ilości napędów szukając jakości na mapie całego świata. Ostatecznie, firma znalazłą napęd doskonały. Umożliwiał odtwarzanie w trybie bit-perfect, był dobrze wyciszony, niezawodny mechanicznie, i posiadał zdumiewającą zdolność poprawiania błędów odczytu, tolerując nawet mocno zniszczone płyty CD. Napęd wykonuje tylko jedną funkcję – odczytuje dane z dysku – jest to dokładnie taka sama funkcja, jaką wykonują napędy w komputerach. Podczas, gdy kontrolujemy napęd, a on wykonuje zalecane zadania, sprawuje się on lepiej, niż jakikolwiek napęd CD, przeprowadzając jeden odczyt i odtwarzając nagranie w realnym czasie. Cała sztuka polega na wybraniu odpowiedniego napędu i posiadaniu wiedzy, jak sprawić, aby działał odpowiednio i wreszcie, jak wykorzystać odczytane dane, w momencie, gdy je już posiadamy.

MSB Platinum DAC IV
MSB Platinum DAC IV


Podstawa Zasilająca

DATA CD V wymaga podłączenia zewnętrznego zasilacza 12V. Można zastosować zwykły zasilacz zewnętrzny, lub wykorzystać podstawę zasilającą MSB Platinum Power Base – wtedy i transport i przetwornik DAC będą podłączone do wspólnego źródła zasilania.Następnym krokiem do uzyskania lepszej jakości, jest oddzielna, dedykowana podstawa Transport Power Base. Podstawy te są oferowane w wersji Signature oraz Diamond. Podstawa Diamond posiada dwa ray wększą moc, niż podstawa Signature i zastosowano w jej przypadku silniejsze ekranowanie.
Specyfikacja Platinum Data CD V:
Wyjścia: Coaxial, Toslink, Balanced AES/EBU i MSB Network (384k)
Wyjścia RCA: 1.3 Vpp AES3
Wyjścia zbalansowane: 2 Vpp AES3 Zbalansowane
Częstotliwość próbkowania: do 384 kHz

Zakłócenia jitter:

2 psec
Sterowanie: Pilot zdalnego sterowania, Wygaszanie wyświetlacza
Aktualizacja: Upsampling 384 kHz
Zasilanie:

Zasilacz zewnętrzny 12V,
Podstawy zasilające:
MSB Platinum Power Base
MSB Signature Transport Power Base
MSB Diamond Transport Power Base

na górę
MSB Platinum Data CD IV Transport/Diamond DAC IV

HiFi Advice 04/2013

Zestaw MSB zaprezentował najlepszy cyfrowy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałem w moim systemie. Wiem, że zabrzmi to jak banał, ale przekopywałem muzykę ze wszystkich zakamarków mojej kolekcji, żeby usłyszeć jak „rzeczywiście” brzmi, zanim MSB miał zostać odebrany przez dystrybutora. Najlepsze płyty, to była czysta przyjemność ze słuchania. Spędziłem wiele długich, samotnych nocy, przesłuchując nagranie po nagraniu i czułem, że zbliżam się do prawdy o każdym z nich bardziej, niż wydawało mi się to możliwe.

Jon Iverson


cała recenzja »

MSB Technology The Analog DAC/Platinum Data CD IV Transport

(...) Nie tylko odtwarza muzykę ze znakomitą detalicznością i skupieniem ,ale jest również jednym z najbardziej naturalnie brzmiących przetworników DAC, jakie kiedykolwiek słyszałem. Ten DAC oczyszcza muzykę z cyfrowych naleciałości, powodujących znużenie odsłuchu i spadek zainteresowania muzyką. (...) Scena dźwiękowa należała do najlepszych jakie słyszałem, tak samo, jak zdolność tego urządzenia do rozplątywania skomplikowanych muzycznych pasaży. Zmiany dynamiczne były doskonale prezentowane przy każdym rodzaju muzyki.

Steven Plaskin


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)