MSB TECHNOLOGY


The Absolute Sound
Editors Choice
2016


The Absolute Sound
Editors Choice
2015


Stereophile
Product Of The Year
2014

 

Analog DAC

MSB Analogue DAC

Analog DAC firmy MSB integruje wysoko zaawansowane technologie w jednym celu – aby stworzyć jak najbardziej analogowy dźwięk. Podstawowa wersja Analog DAC jest wyposażona w trzy porty wejściowe, zawiera wybrane przez użytkownika wejście cyfrowe, a także zasilacz zewnętrzny. Opcjonalny analogowy moduł kontroli wzmocnienia zawiera również dodatkowe niezbalansowane wejście analogowe, więc można używać DAC’a w konfiguracji z tunerem bądź gramofonem, bez dodatkowego przedwzmacniacza.


Najbardziej technologicznie zaawansowany DAC na świecie – brzmi jak źródło analogowe!

 • 80-bitowy procesor cyfrowy
 • Zegar taktujący w technologii femtosekundowej
 • Przetworniki cyfrowo-analogowe 384kHz, drabinka dyskretna
 • Natywnie odtwarzane pliki DSD w rozdzielczości 64x, 128x i 256x (.DFS, .DFF i .DXF)
 • Zaawansowane technologicznie porty wejściowe Premier Quad USB oraz Network Renderer
 • Opcjonalna analogowa kontrola wzmocnienia i wejście analogowe
 • Oddzielne analogowe źródło zasilania
 • Wejścia modułowe w zaawansowanej technologii I2S
 • Możliwość sterowania Internetem poprzez urządzenia przenośne
 • Łatwy w ustawieniu i użytkowaniu
 • Jakość dźwięku jak w najlepszych urządzeniach analogowych
MSB Analogue DAC

Spójrzmy prawdzie w oczy. To, czym najbardziej zainteresowani są miłośnicy muzyki, jest naturalność odtwarzanego dźwięku. Bez względu na ograniczoną dynamikę i zniekształcenia, analogowe źródła dźwięku są cały czas uwielbiane i poważane. Cyfra nigdy nie sprostała zadaniu – aż do tej chwili. MSB rozpoczęło rozwój tego produktu mając na uwadze jeden bardzo prosty cel. Zaczęto od nazwy - Analog DAC. „Weźmy pod uwagę wszystko, co wiemy na temat cyfrowego audio i oceńmy każdy aspekt technologii pod względem charakterystyki dźwięku analogowego. Zbudujmy DAC’a od podstaw, tak aby był jak najbardziej analogowy w swoim charakterze. Zignorujmy wszystkie inne cechy i wymagania i po prostu skupmy się na tym. Ma być nie tylko analogowy w dźwięku, ale i w swojej funkcjonalności – łatwy w użyciu.”

Tak więc MSB pozbierało szczegóły technologii wykorzystanej w projekcie zaawansowanego DAC IV i zintegrowało je razem. Analog DAC to przełomowy produkt, który stanowi rezultat tego działania. W przeciwieństwie do linii DAC IV, nie ma on jednak aż tak dużej możliwości rozbudowy. Analog DAC zawiera najbardziej zaawansowany zegar MSB, filtr cyfrowy i drabinkową technologię przetworników cyfrowo-analogowych, umieszczone w prostym, lecz wyjątkowo nowoczesnym opakowaniu.

Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w budowie przetworników cyfrowo-analogowych inżynierowie MSB zauważyli , że najczęściej wymienianą funkcją jest format wejścia. Analog DAC wykorzystuje rewolucyjny pomysł. Jest on wyposażony w trzy porty wejściowe wysokiej rozdzielczości typu I2S. Moduły wejściowe takie, jak USB2, MSB ProI2S, czy standardowe AES/EBU i S/PDIF mogą zostać wybrane przez użytkownika i zainstalowane w razie potrzeby. Można łączyć i wybierać, a także wymieniać wejścia, kiedy pojawią się nowe formaty.Niedawno opracowano dwa nowe, zaawansowane rozwiązania portów wejściowych. Wejście QUAD USB pozwala na bezpośredni streaming plików DSD w bardzo wysokiej rozdzielczości, włącznie z rozdzielczością Quad (4 X rozdzielczość płyty SACD, czyli 11.2MHz), bezpośrednio do przetwornika DAC w postaci DSD lub na streaming plików DSD w standardzie DOP, jak zazwyczaj. Nowe wejście USB charakteryzuje się niższym poziomem szumów i lepszą rozdzielczością, niż standardowe wejście USB 384k. Kolejnym znakomitym rozwiązaniem jest port wejściowy MSB Renderer. Renderer przenosi krytyczną część serwera muzycznego do wnętrza DAC’a. Teraz można odtwarzać muzykę (włącznie z plikami DSD w rozdzielczości quad) bezpośrednio z komputera, przesyłając dane poprzez sieć przy wykorzystaniu programów typu JRiver lub odtwarzać pliki z dysków NAS oraz HDD wykorzystując urządzenie mobilne. W obu przypadkach jakość dźwięku przewyższy dowolny komputer, czy serwer muzyczny, jakiego wcześniej słuchaliście.

Drugim elementem podlegającym gwałtownym zmianom jest interfejs użytkownika. W tym przypadku MSB zastosowało moduł ogólnego przeznaczenia RS-232 i CAN BUS, który jest w stanie zaakceptować szeroki zakres opcji sterujących opartych na Internecie, a także może być wymieniany i aktualizowany nawet bez konieczności demontażu pokrywy urządzenia.

Wspominając o pokrywie warto nadmienić, że takowa nie istnieje. Kolejną innowacją wprowadzoną w celu uzyskania jak najbardziej analogowego dźwięku jest unikalna konstrukcja obudowy urządzenia. Poszczególne przegrody wejściowe są odseparowane od solidnej podstawy, a komponenty DAC’a są w tę podstawę wbudowane, aby zapewnić jednorodną temperaturę pracy, długie użytkowanie, a także bezprecedensową izolację. Jak większość audiofilów się już przekonała, częścią dobrego analogowego dźwięku jest porządne źródło zasilania. W tym przypadku MSB również specjalnie zaprojektowało całkowicie analogowe liniowe źródło zasilania z wieloma odizolowanymi transformatorami, które dostarcza czystą energię do każdej poszczególnej części DAC’a.  Wreszcie, aby zmaksymalizować analogowe właściwości urządzenia, dołączono wysokiej jakości tłumik o stopniach analogowych dla regulacji wzmocnienia dźwięku. Aby można było podłączyć inne analogowe źródła, dodano także analogowe wejścia i przełączniki, eliminując konieczność użycia przedwzmacniacza w większości systemów.

Najbardziej irytującą właściwością większości produktów cyfrowych jest nadmiar  funkcji sterowania. Pomimo swego wyjątkowego zaawansowania, Analog DAC jest dziecinnie prosty w obsłudze. Jest wyposażony w jeden przycisk i jedno pokrętło. Za naciśnięciem przycisku wybieramy źródło dźwięku, a przekręcając gałkę sterujemy głośnością. Proste. Potrzeba kilku funkcji więcej? Zdalne sterowanie MSB dostarcza kilku ulubionych, jak np. wyciszenie, czy odwrócenie fazy. Chcecie jeszcze więcej? Każde możliwe do wyobrażenia ustawienie jest dostępne poprzez Internet z Waszego urządzenia przenośnego.

Wszystko znajdziecie w jednym urządzeniu. Prostota użycia. Wyjątkowe zaawansowanie połączone z zadziwiającą wiernością dla dźwięku analogowego.


Opcje sterowania

 

Opcja nr 1 – Dołączony standardowy pilot zdalnego sterowania. Pilot oferuje podstawowe funkcje:

 • Kontrola głośności
 • Wyciszenie
 • Przełączanie wejść

 

MSB remote

Opcja nr 2 – Możliwość wyboru  aluminiowego pilota zdalnego sterowania (standardowo dołączanego do transportów MSB). Ten pilot oferuje poszerzony zakres funkcji:

 • Kontrola głośności
 • Wyciszenie
 • Przełączanie wejść
 • Odwrócenie fazy
 • Zerowanie zegara wł./wył. (do użytku z video)
 • Kontrola wyświetlacza wł./wył. 

 

Opcja nr 3 – Interfejs użytkownika. Wielofunkcyjny port kontroli umożliwia wpięcie dowolnego modułu kontroli i połączenie z urządzeniem sterującym poprzez RS-232 lub dostęp bezpośredni poprzez Internet. Tylko dzięki tej metodzie jeszcze więcej funkcji staje się dostępnych.

Całkowita lista dostępnych funkcji:

 • Kontrola głośności
 • Wyciszenie
 • Przełączanie wejść
 • Odwrócenie fazy
 • Zerowanie zegara wł./wył. (do użytku z video)
 • Kontrola wyświetlacza wł./wył.
 • Jasność wyświetlacza
 • Wybór filtra cyfrowego
 • Połączenie do masy (standardowo jest odizolowane)
 • Ustawienia techniczne, takie jak level, czy dither

 

MSB remote

 

Wybór źródła zasilania

Analog DAC wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Dostępne są dwie opcje. Podstawowy zasilacz zewnętrzny nie jest zwykłym zasilaczem. Jest to całkowicie liniowa konstrukcja wyposażona w dwa transformatory. Jeden z nich jest dedykowany do przetwarzania cyfrowego, drugi zaś napędza obwody analogowe. Konstrukcja jest zamknięta w sztywnej, aluminiowej obudowie. Zasilacz taki jest dostarczany razem z każdym  Analog DAC.

WATCHMSB Analogue DAC

Można również wybrać rozbudowaną podstawę zasilającą, co jest wysoce zalecane. Ta cienka, ale solidna podstawa składa się z pięciu transformatorów, zapewniających całkowitą izolację przetworników cyfrowych, zegarów i modułów analogowych. Urządzenie jest wykonane z grubych płatów aluminium i zapewnia odpowiednią kontrolę ekranowania oraz wibracji. Zawiera ono także 12-woltowy przełącznik dla kontroli zdalnego sterowania. Oba urządzenia zasilające są wyposażone w przełącznik odłączania napięcia.


Specyfikacja Analog DAC:
Wejścia:

Do 3. wejść cyfrowych do wyboru - Premier Quad USB, Network Renderer, Coaxial (RCA i BNC), Toslink, Balanced AES/EBU, MSB PRO I2S (32 bity).
Opcjonalne niezbalansowane wejście analogowe z możliwością kontroli wzmocnienia.

Wyjścia RCA: 3.6V RMS (10V pp)
Wyjścia zbalansowane: 7.5V RMS (20V pp)
Impedancja wyjściowa: 50 omów przy 0 dB

Opcjonalna kontrola głośności:

Tłumik z krokiem co 2dB (34 kroki, od 0 do -68 dB)
Częstotliwość próbkowania: 1.5 MHz do 3 MHz 64x i 128x DSD
Filtr cyfrowy: 32x Filtr cyfrowy MSB Technology
Współczynnik narastania sygnalu wyjściowego: >1000 V/Mikrosekundę
Czas narastania: <90 Nanosekund
Dynamika: 136 dB A, Ważona
Poziom szumów: <-145 dB
Zniekształcenia THD+N: .002
Stosunek sygnał/szum: 140 dB
Separacja kanalów: >130 dB
Sterowanie: Wyświetlacz, Wygaszanie wyświetlacza, Odwrócenie fazy, Kontrola głośności, Głośność maksymalna, Testowanie Bit-Perfect, Wybór wejścia, Wybór filtra
Aktualizacja: Asynchroniczne wejście USB 24/384 Class 2, Dodatkowe wejścia S/PDIF, Wejście Pro I2S
Podstawa zasilająca: Standardowy zasilacz zewnętrzny lub Podstawa zasilająca Analog DAC

na górę
MSB Technology The Analog DAC HiFi i Muzyka 10/2015

W kategorii brzmienia MSB Technology proponuje najwyższą […] jakość. Stara się zrobić wszystko, by brzmienie najbardziej zaawansowanego technologicznie DAC-a świata było jak najbardziej analogowe. Oczywiście, chodzi o brzmienie dążące do ideału dźwięku naturalnego, płynącego swobodnie i niepowstrzymanie w czasie, tak jakby nie składało się z posklejanych fragmentów zer i jedynek. Wyzwanie godne najlepszych. I tak też zrealizowane.

Paweł Gołębiewski


cała recenzja »

MSB Technology - Analog DAC / Analog Power Base Stereophile 04/2014

Spiral Groove SG2 - Stereophile 06/2010

Zacząłem spisywać więcej muzycznych przykładów, ale zdałem sobie sprawę, że tylko się powtarzam. Każde porównanie z przetwornikami wymienionymi wcześniej, a także z garścią innych, które przewinęły się przez mój system przez kilka ostatnich miesięcy, kończyło się podobnym rezultatem: dźwięk MSB był bardziej skupiony, a dodatkowo Analog DAC prezentował się lepiej, niż każde z urządzeń, jakie było z nim porównywane. Po prostu mógł zaoferować więcej.

Jon Iverson


cała recenzja »

MSB Technology Analog DAC - The Absolute Sound 01/2014

HiFi Advice 04/2013

Jeśli chcecie posiadać uniwersalny, najwyższej klasy DAC, który będzie w stanie odtworzyć dźwięk pochodzący z dowolnego cyfrowego źródła dostępnego obecnie, zapakowany w nietuzinkowo zaprojektowaną obudowę, który może funkcjonować zarówno jako źródło liniowe, jak i przetwornik DAC, to Analog DAC MSB być może jest właśnie urządzeniem, na które czekacie.

Vade Forrester


cała recenzja »

MSB - The Analog DAC High Fidelity 12/2013

HiFi Advice 04/2013

MSB gra w sposób układny i lekko zdystansowany. Jego dynamika jest wysoka, ale dźwięk wydaje się lekko uspokojony. Trochę jak w kolumnach z przytłumionym basem. Myślę nie o błędzie, a o sposobie strojenia niskich tonów, o typie konstrukcji. daje to głębię i wyraźne, fizyczne uderzenie na dole skali, przy jednoczesnym trzymaniu wszystkiego na wodzy.

Wojciech Pacuła


cała recenzja »

MSB Technology The Analog DAC/Platinum Data CD IV Transport

(...) Nie tylko odtwarza muzykę ze znakomitą detalicznością i skupieniem ,ale jest również jednym z najbardziej naturalnie brzmiących przetworników DAC, jakie kiedykolwiek słyszałem. Ten DAC oczyszcza muzykę z cyfrowych naleciałości, powodujących znużenie odsłuchu i spadek zainteresowania muzyką. (...) Scena dźwiękowa należała do najlepszych jakie słyszałem, tak samo, jak zdolność tego urządzenia do rozplątywania skomplikowanych muzycznych pasaży. Zmiany dynamiczne były doskonale prezentowane przy każdym rodzaju muzyki.

Steven Plaskin


cała recenzja »

MSB Technology The Analog DAC Follow Up

Analog DAC nie brzmi cyfrowo i jest to bardzo dobra wiadomość. Muzyka odtwarzana przez niego brzmi swobodnie i naturalnie oraz niesie wszechogarniające poczucie odprężenia. Muzyka płynie gładko i słodko, niemalże wyciekając z głośników. Słuchając, ma się niesamowite poczucie przestrzeni, warstwy dźwięku wypełniającej wszystko pomiędzy frontem głośników, a tylną ścianą pomieszczenia, którą Analog DAC wynosi na poziom, jakiego wcześniej nie było mi dane doświadczyć w moich skromnych progach.

Michael Lavorgna


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)