SPIRAL GROOVE


Stereophile Recommended Components 2013
Class A

 

Spiral Groove SG2

WATCH
WATCH
WATCH
WATCH

SG2 zawiera wszystko, co według Spiral Groove jest ważne, w doskonałym projekcie gramofonu. Podstawą projektów firmy jest specyficzne podejście do warstwowej budowy platformy. Trzy warstwy aluminium o różnej grubości i dwie sąsiadujące ze sobą warstwy materiału tłumiącego tworzą zwarty, sztywny i dobrze wygłuszony korpus, na którym można precyzyjnie zamontować pracujące części gramofonu. Każdy z osobnych elementów konstrukcji posiada dedykowaną izolowaną warstwę, aby spełniać swoją funkcję.

Do solidnej, dolnej warstwy aluminium przytwierdzane są podstawki o regulowanej wysokości oraz zespół mocowania silnika. Silnik, który jest jedyną „aktywną” częścią gramofonu, jest pierwszym odseparowanym elementem konstrukcji mocowanym do okrągłej płytki aluminium, stanowiącej solidną i cichą podstawę montażową. Płytka jest przytwierdzana do podstawy za pomocą rozciągliwych elastomerów tworząc dobrze wytłumioną konstrukcję odprzęgniętych mas.

Następnie, części regulowanych podstawek, które stykają się z podłożem, są izolowane od reszty konstrukcji SG2 za pomocą podobnej techniki wykorzystania elastomerów. Zapewnia to pierwszą barierę, jaką musi pokonać zewnętrzna energia, aby wpłynąć na pracę gramofonu. Środkowa i jednocześnie najgrubsza warstwa aluminium w konstrukcji SG2 zapewnia sztywność i masę, do której mocowane są główne mechanizmy łożyska i talerza. W tym miejscu, talerz zamocowany do masywnego podłoża, może obracać się swobodnie i bez jakiegokolwiek falowania, czy hałasu. Warstwa wierzchnia, najbardziej oddalona od jakiegokolwiek innego elementu, jest miejscem umocowania ramienia gramofonu. Mocowanie ramienia w SG2 jest „oazą spokoju”, ponieważ jakakolwiek energia, która pojawi się w tym miejscu, wpłynie również na pracę wkładki. To nie lada wyczyn samodzielnie stworzyć obrotowy i absolutnie cichy „stojak do mikrofonu”, czym tak na dobrą sprawę jest system konstrukcji ramienia i gramofonu…

Podstawa ramienia gramofonu Spiral Groove SG2 jest przytwierdzana od spodu za pomocą sześciu śrub przechodzących przez dwie warstwy aluminium tak, aby wszystkie kolejne podłoża można było odizolować mechanicznie. Podstawa przyjmie wszystkie ramiona 10-calowe i będzie współpracować z większością 12-calowych. Tolerancje są na tyle duże, że można wstępnie dopasować wiele różnych ramion do różnych podstaw i wymieniać je, aby użytkować swoje ulubione wkładki.

Spiral Groove wierzy, że SG2 reprezentuje istotną wartość w świecie gramofonów wysokiej klasy. Dzieli on tak wiele wspólnych cech w zakresie realizacji projektu i wykorzystania materiałów ze swoim bratem – SG1.1, że może być trudno zrozumieć , jak SG1.1 mógłby znacząco przewyższyć to, co zostało już osiągnięte w tym modelu. Jednakże pozwólcie sobie na jeden odsłuch, a magia, jaką odnajdziecie w reprodukcji detali zapewniona przez SG1.1 powie wszystko…

Cechy i specyfikacja modelu:

  • Koncepcja aluminiowej obręczy talerza zapewniająca wysoką bezwładność i stabilizację
  • Odwrócony szafirowy dysk/utwardzone stalowe łożysko kulkowe zapewniające niski szum i długi okres użytkowania
  • Elektronicznie ustawiana prędkość z możliwością dokładnej regulacji: 33 1/3 oraz 45 obr./min.
  • Odłączana podstawa ramienia
  • Trzpień odprzęgnięty od łożyska dla optymalnej izolacji mechanicznej
  • Talerz napędzany przez obrotową płaszczyznę łożyska zapewniający stabilne obroty
  • Synchroniczny silnik prądu zmiennego. Niskie napięcie/wysoki moment obrotowy
  • Odseparowane aluminiowe podstawki z możliwością regulacji
  • Wymiary: 470mm x 380mm x 115mm (18.5” W x 15” D x 4.5” H)
  • Waga: 23 kg (50 lbs.)

na górę
Spiral Groove SG2 - Stereophile 06,2010

Audio Aero LaFontaine recenzja AudioVideo 09/11

Spiral Groove SG2 wykonywał swoje funkcje niezwykle dobrze. Tempo i motoryka, a także precyzja z jaką dźwięki rozpoczynały się i kończyły, wskazywały na wyjątkową stabilizację prędkości.  Doskonała reprodukcja detali, przestrzenna precyzja obrazów i sceny dźwiękowej ukazała, że SG2 świetnie poradził sobie z wibracjami i rezonansami, zarówno zewnętrznymi, jak i własnymi  i powstrzymał je przed oddziaływaniem na wzajemne pozycje wkładki i płyty.

Brian Damkroger


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)