AUDIOFAST NA AUDIOSHOW

Audiofast na targach Audio Show 2012


AudioShow 2012


W sobotę 10 listopada 2012 o godzinie 10.00 rozpoczęła się, w Warszawie, szesnasta edycja targów Audio Show. Po kilku godzinach [dokładnie o 17.32] ktoś powiedział, że to ‘najlepszy dźwięk na całej wystawie...’ To samo zdanie słyszeliśmy również w salach Moniuszko i Curie. Dlaczego o tym piszemy? Cytując opinie osób zwiedzających targi możemy zaakcentować kilka kwestii istotnych dla całej branży audio. Po pierwsze, każdy z nas ma inne wyobrażenie na temat idealnego systemu. Każdy z nas ma inny słuch i inne preferencje muzyczne. Każdy słucha muzyki w innych warunkach i ma inne wymagania dotyczące brzmienia. Z tego powodu co roku przedstawiamy na Audio Show kilka różnych systemów. Każdy z nich ma nieco inne brzmienie i – co równie istotne – są one prezentowane w salach o różnych rozmiarach i o różnej akustyce. Takie podejście pozwala odwiedzającym wystawę wybrać dźwięk ‘dla siebie’. Pozwala też pokazać jak szerokie jest dziś pojęcie high-endu: najlepsze urządzenia noszą w sobie dźwiękową sygnaturę swoich twórców. Mimo identyczności pomiarów – mogą brzmieć zupełnie inaczej. W końcu , tworzą je jedni miłośnicy muzyki dla innych. I nigdy nie powinniśmy o tym zapominać.. Tyle tytułem wstępu. Pora przejść do rzeczy – czyli relacji z wystawy.

AudioShow 2012

Golden Tulip | Sala KROKUS
Prezentowany tu system składa się [oprócz kabli] z dwóch elementów: kolumn i ... No właśnie, jakim jednym słowem określić możliwości Devialeta D-Premier? Urządzenie to jest zarówno streamerem Wi-Fi, przetwornikiem cyfrowo-analogowym, przedwzmacniaczem liniowym i gramofonowym oraz wzmacniaczem mocy. Jego niewielka obudowa jest w dodatku elegancko zaprojektowana [czytaj: spodoba się każdej żonie/narzeczonej/ dziewczynie :-].

AudioShow 2012

Przymocowany do firmowego standu Devialet w sali Krokus odtwarzał bezprzewodowo pliki cyfrowe, których źródłem był stojący z boku sali laptop. Przewody Shunyata Research Zi- Tron Anaconda łączyły Devialeta z kolumnami Wilson Audio Sasha.

AudioShow 2012

Dodatkową atrakcją prezentacji Devialeta była obecność gościa z Francji. Thierry Massoubre, pracujący wspólnie z twórcami D-Premier, tłumaczył zwiedzającym szczegóły jego budowy i pokazywał płynące z niej zalety. Mówił również sporo o planach rozwoju tej konstrukcji i przyszłych upgrade’ach dostępnych dla każdego użytkownika. Doprawdy, trudno o lepsze informacje niż te z pierwszej ręki.

AudioShow 2012

Brzmienie systemu? Najlepiej było oczywiście przyjechać do Warszawy i przekonać się na własne uszy. Hybrydowa, opatentowana, konstrukcja wzmacniacza – określana mianem ADH – w połączeniu z kolumnami Wilsona dała dźwięk pełen szczegółów a jednocześnie wypełniony i soczysty. W sieci pojawiło śię już kilka relacji z targów. Zaczytujmy więc jednego z recenzentów: ‘...czuć było energię, zwinność i dynamikę zarówno w skali mikro, jak i makro…’ Kolejny zaś pisze: ‘Ten zestaw [Devialet plus Wilson Audio] właściwie posiada tylko jedną wadę - czyni bezprzedmiotowym szukanie lepszych rozwiązań.’ Nic dodać, nic ująć.

AudioShow 2012

Bristol | Sala CURIE
Ten niewielki, jak na rozmiary innych sal wystawowych AudioShow, i chyba najlepiej wytłumiony [grube zasłony, wykładzina dywanowa, sporo krzeseł] pokój był miejscem premiery nowych urządzeń referencyjnej Audio Research: stereofonicznego wzmacniacza Ref 75 oraz przetwornika Ref DAC, wyposażonego również w przedwzmacniacz.

AudioShow 2012

Pliki cyfrowe do przetwornika przesyłał nasz serwer muzyczny Musa. Kolumny – Wilson Audio Sophia – połączone były ze wzmacniaczem przewodami Shunyata Research Zi-Tron Anaconda. Czysty prąd zapewniał kondycjoner Synergistic Research PowerCell Mk III. Ten system miał swój charakter: brzmienie plasowało się raczej po stronie muzykalności niż detaliczności. Oczywiście, według kryteriów high-endu, bo przecież w zasadzie było neutralne i dalekie od lampowego ciepła. Według internetowych opinii brzmienie to ‘...gęste, mięsiste i dynamiczne aż kipiało od drzemiącej w niej energii...’

AudioShow 2012

Bristol | Sala MONIUSZKO
Sala MONIUSZKO to zwykle nasz tour de force. Przedstawiamy tu zazwyczaj swoje najlepsze systemy, zbudowane z najnowocześniejszych urządzeń. W tym roku miał tu miejsce pierwszy polski [ i drugi lub trzeci na świecie] pokaz urządzeń nowej serii firmy dCS: linii Vivaldi.

AudioShow 2012

Na stoliku Symposium ISIS znalazły się transport, zegar i przetwornik [ze zintegrowanym przedwzmacniaczem]. Obok stał wzmacniacz D’Agostino Momentum Stereo napędzający kolumny Wilson Audio Sasha. Przewody głośnikowe Zi-Tron Anaconda pochodziły z firmy Shunyata Research. Interkonekty – APEX LE XLR – od Synergistic Research. Zastosowano tu również kondycjoner sieciowy to PowerCell MkIII, również produkcji Synergistic Research.

AudioShow 2012

Moniuszko to jedna z największych sal zajmowanych przez AudioShow. A jednak większość krzesełek była zajęta przez cały czas. Niektóre osoby spędzały tu na odsłuchach długie godziny. Co akurat w przypadku tego systemu ma głęboki sens: pokazuje on bowiem dokładnie jak na dłoni jakość pracy realizatora dźwięku. Nagrania z dużą ilością basu miały dużo basu. Instrumenty akustyczne brzmiały jak instrumenty akustyczne.

AudioShow 2012

A kobiece wokale były po prostu kobiecymi wokalami. Kompletna przeźroczystość toru była, według wielu słuchaczy, jedną z głównych zalet tego systemu. Według innych opinii jego spektakularne brzmienie miało iście amerykański rozmach. Zaś Wojciech Pacuła z highfidelity.pl ‘Dźwięk był wyborny. Pełny, z niskim, miękkim basem i bardzo dobrze ustawioną średnicą.’

AudioShow 2012

W sali Moniuszko w sobotę i niedzielę odbyły się również seminaria dotyczące odtwarzania muzyki z plików. Prowadził je Chris Connaker, założyciel i redaktor portalu Computer Audiophile. Zwłaszcza sobotnie spotkanie było interesujące – z powodu awarii projektora przybrało bowiem formę rozmowy: Chris po kilku słowach wstępu poświęcił czas na pytania od słuchaczy. I z cierpliwością odpowiedział na wszystkie – od tych bardzo zaawansowanych po zupełnie najprostsze. Ironią losu – niezamierzoną pewnie przez organizatorów a zauważoną przez samego prelegenta – był fakt, że rozmowa o odtwarzaniu z plików jako przyszłości audio odbyła się z klasycznym transportem płyt tle. Transportem, którego jakość podkreślił również sam Chris Connaker.

AudioShow 2012

Podsumowanie
Jak co roku Audio Show zgromadził wielu wystawców prezentujących najróżniejsze systemy. Jak co roku targi odwiedziły tysiące osób: od nastoletnich miłośników rapu po dojrzałych wielbicieli klasyki. W zasadzie przekrój widzów tej imprezy zasługuje na osobne badania socjologiczne.

AudioShow 2012

Jak wiadomo, audiofile mają tendencję do szybkiego stawiania jednoznacznych, i często krańcowo różnych, opinii. Miłośnicy dobrego brzmienia w naszych salach nie mogli jednak czuć niedosytu. Trzy różne systemy o odmiennym charakterze dźwięku mogły przynieść satysfakcję każdemu z nich. Uśmiechy widoczne na ich twarzach świadczyły o tym, że kolejny raz wykonaliśmy dobrą robotę.

AudioShow 2012

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)