DAN D'AGOSTINO


HiFi i Muzyka
Nagroda Roku
2015

 

Wzmacniacz MOMENTUM Stereo S250d'Agostino Momentum

Stereofoniczny wzmacniacz mocy Momentum S250 oferuje nadzwyczajną jakość dźwięku, znaną z monobloków Momentum, w bardziej przystępnej cenowo formie. Topologia układu oraz konstrukcja wzmacniacza jest odzwierciedleniem konstrukcji monobloków - wykorzystuje te same niezwykle wydajne radiatory miedziane oraz chłodzenie grawitacyjne venturi, identyczne metalizowane 1% rezystory, te same szerokopasmowe (69 MHz) tranzystory mocy oraz taką samą, w pełni komplementarną, konfigurację zbalansowaną. W rezultacie otrzymano jakość brzmienia nieporównywalną z żadnym innym wzmacniaczem na rynku - poza oczywiście samymi monoblokami Momentum M400 – a także niezwykle energooszczędny układ, pobierający w stanie czuwania zaledwie 1W mocy.

W nowym wzmacniaczu Momentum S250 moc została zwiększona do 250 W na kanał, przy 8 omach. Poprzednio, wzmacniacz posiadał moc 200 W na kanał. 20% wzrost wielkości transformatora, do wartości 1800VA, umożliwia dostarczenie odpowiedniego zasilania, przy wprowadzonym zwiększeniu mocy wyjściowej urządzenia. We wzmacniaczu wykorzystano również nowy projekt stopnia wyjściowego, wzbogacony o wiele udoskonaleń.

Projekt sekcji sterującej poddano gruntownej rewizji i obecnie charakteryzuje się on całkowicie komplementarną ścieżką sygnałową, z indywidualnymi tranzystorami obsługującymi dodatnią i ujemną stronę sygnału muzycznego. Wartość prądu zasilającego nowy stopień wyjściowy wzrosła niemal dwukrotnie. Dźwięk jest obecnie bardziej przestrzenny, delikatny i dynamiczny.

Charakterystyczne, wychyłowe wskaźniki mocy zastosowane w monoblokach, pojawiają się ponownie we wzmacniaczu stereofonicznym, tym razem z oddzielną wskazówką dla każdego z kanałów. Podobnie jak monobloki, wzmacniacz stereofoniczny wykorzystuje montaż przewlekany i jest budowany ręcznie oraz poddawany indywidualnym testom w fabryce D’Agostino w Connecticut.

Momentum S250 wykorzystuje taki sam projekt obudowy, jak oryginalny wzmacniacz Momentum Stereo, jednak wprowadzono niewielkie zmiany estetyczne w wyglądzie miedzianych elementów na płycie czołowej. Dodatkowo, skala wskaźnika została przystosowana do zwiększonej mocy wyjściowej urządzenia.

Starszy model wzmacniacza Momentum Stereo może zostać poddany modyfikacji do wersji Momentum S250. Zmiany obejmują montaż nowej skali wskaźnika, przystosowanej do wartości 250 W oraz wszelkie niezbędne modernizacje układów elektrycznych.

Posiadacze wzmacniacza stereofonicznego, którzy z kolei chcieliby się stać posiadaczami monobloków, mogą uczynić to w sposób łatwy i przystępny, ponieważ wzmacniacz stereofoniczny może być przekształcony przez D’Agostino do pracy w trybie monofonicznym. Powstały w ten sposób wzmacniacz będzie identyczny z fabrycznie nowym monoblokiem.Natchniony projekt

MOMENTUM WYRÓŻNIA SIĘ NA POLU WZORNICTWA DZISIEJSZYCH WZMACNIACZY HIGH-END.

Ciepły blask polerowanych miedzianych radiatorów współgra z projektem wzorniczym wzmacniacza. Podświetlany zegar umieszczony na ściance przedniej nawiązuje do wyglądu klasycznych szwajcarskich zegarków i ozdobiony jest podpisem Dan'a D’Agostino. Zainspirowana czystym projektem wzorniczym iPhone’a i iPada obudowa, pozbawiona wystających żeber radiatorów, skręcana jest od spodu, tak więc ścianki przednia, górna i boczne, pozbawione zostały jakichkolwiek śrub montażowych.


Rewolucyjne chłodzenie

Momentum jest pierwszym produkowanym wzmacniaczem wykorzystującym miedź do budowy radiatorów odprowadzających ciepło. Przewodnictwo cieplne miedzi, jest o 91% większe, niż aluminium, co sprawia, że radiatory w Momentum mogą być dużo mniejsze.

W celu dalszej poprawy zdolności chłodzących, radiatory posiadają otwory zamiast żeber. Wyloty otworów mierzą 0.75 in (1.9cm) średnicy i zwężają się do rozmiaru 0.5 in (1.2 cm) w środku radiatora. W chwili gdy ciepłe powietrze opuszcza wylot otworów, ich specjalny kształt wymusza jednoczesne zasysanie powietrza chłodnego od spodu obudowy. Miedziane radiatory wyposażone w otwory, czynią z Momentum urządzenie niezwykle kompaktowe, wysokość obudowy to zaledwie niecałe 13 cm.


Wydajny energetycznie

Większość wzmacniaczy audio klasy high-end pobiera setki watów mocy juz w chwili włączenia zasilania – nawet wówczas, gdy znajdują się w stanie spoczynku i reprodukują jedynie ciszę. We wzmacniaczu Momentum, Dan D’Agostino osiągnął nowy standard wydajności energetycznej w branży audio high-end. Pomimo imponującej mocy 250 W na kanał przy 8 Omach (i aż 500 W przy 4 Omach), Momentum pobiera mniej niż 1 W mocy w stanie spoczynku – lub jak kto woli, jedna piątą energii zużywanej przez typową ładowarkę do telefonu komórkowego.


Bardzo szybkie tranzystory

28 sztuk tranzystorów wyjściowych użytych do budowy Momentum, należy do najszybszych tranzystorów wyjściowych, jakie są dostępne na rynku. Pracują one przy oszałamiającej częstotliwości granicznej 69 MHz, umożliwiając D’Agostino osiągnięcie niesamowicie szerokiego pasma przenoszenia. Każdy z tranzystorów przymocowany jest do radiatora za pomocą pary spinaczy wykonanych ze stali nierdzewnej – to rzadkość w przypadku tranzystorów o płaskim montażu – co przekłada się na zwiększenie odprowadzania ciepła przez miedziane radiatory. Układ rezystor/kondensator podłączony do bazy każdego z tranzystorów zapewnia stabilność nawet przy wysokich częstotliwościach i w przypadku podłączenia zestawów głośnikowych o niskiej impedancji.


d'Agostino Momentum

Wzór wysokiej jakości wykonania

Ręcznie zbudowane i przetestowane w Ameryce, obudowy do Momentum, wykonano z litych bloków aluminium, a nie z arkuszy blachy giętych na prasie. Dzięki temu obudowa jest wolna od rezonansów i stanowi doskonałą osłonę przed częstotliwościami radiowymi i zakłóceniami elektromagnetycznymi (RFI/EMI).

Płytka drukowana wykorzystuje wyłącznie montaż przewlekany, który sprzyja odprowadzaniu ciepła (i znosi upływ czasu) daleko lepiej niż często stosowany montaż powierzchniowy. Wykorzystanie montażu przewlekanego pozwoliło także na zastosowanie w układzie wyższej klasy kondensatorów. Wszystkie użyte rezystory to elementy metalizowane, o 1% tolerancji. W ścieżce sygnałowej nie ma żadnych kondensatorów – wzmacniacz od wejścia do wyjścia charakteryzuje się układem stabilizacji prądu stałego


MOMENTUM S250 - PARAMETRY TECHNICZNE:
MOC: 8Ω - 250 W
4Ω - 500 W
PASMO PRZENOSZENIA: 1 Hz do 200 kHz, -1 dB / 20Hz do 20 kHz, ±0.1 dB
ZNIEKSZTAŁCENIA: 0.1% @ 1 kHz 250 W @ 8Ω
STOSUNEK SYGNAŁ/SZUM: 105dB, nieważony
IMPEDANCJA WEJŚCIOWA: 1 MΩ
IMPEDANCA WYJŚCIOWA: 0.12Ω
WEJŚCIA: 2 x XLR
WYMIARY: 5"(12.7 cm) wys. x 12.5"(31,75 cm) szer. x 21"(53,3 cm) dł.

Audio Research
 
 
Momentum S250 stereo  171 990 zł     cena zawiera KGO: 6,30 zł
na górę
DAgostino Momentum Stereo HiFi i Muzyka 01/2014

HiFi i Muzyka 01/2013

Wzornictwo Momentum Stereo jest arcyciekawe. Jakość materiałów i precyzja wykonania – poza wszelką dyskusją. Nie trzeba być specjalistą, żeby dostrzec w tym wzmacniaczu produkt luksusowy. Jego klasę widać na pierwszy rzut oka, a bliższe oględziny potwierdzają pozytywne wrażenie.

Jacek Kłos


cała recenzja »

MOMENTUM STEREO High Fidelity 03/2013

HiFi Advice 04/2013

Dostajemy wzmacniacz o niezwykle wysmakowanym, wyrafinowanym dźwięku, który choć przypomina najlepsze wzmacniacze lampowe jest od znakomitej większości z nich lepszy. Charakter Momentum Stereo ma, to nie jest „drut ze wzmocnieniem”, to tylko idea, ale nawet nie próbuje go udawać. Robi swoje w sposób, którego tylko pozazdrościć. Kolejny, w bardzo krótkim czasie, wzmacniacz tranzystorowy, zaprzeczający stereotypowi zimnego, suchego, ostrego dźwięku z półprzewodników. Duża część lamp gra znacznie zimniej, bardziej sucho i ostrzej. A i tak są chwalone na lewo i prawo. Ja pochwalę wzmacniacz Dana – i będę w tym szczery..

Wojciech Pacuła


cała recenzja »

Gwiazda neutronowa

Audio Video 06/2013

Zastanawiam się, czy Dan D’Agostino miał taką koncepcję wzmacniacza w planach już dawna i czy ten wzmacniacz powstałby pod marką Krell, gdyby ten konstruktor był nadal z nią związany. Pytanie pozostanie prawdopodobnie bez odpowiedzi, ale – tak czy inaczej – dobrze się stało, że świat audio ma teraz i Krella, i Dana D’Agostino Momentum Stereo (że o monoblokach nie wspomnę). To byłby znakomity wzmacniacz nawet wtedy, gdyby był 3 razy większy i 3 razy słabszy. A że jest, jaki jest, to zasługuje na jedno określenie – fantastyczny!

Filip Kulpa - Audio Video 06/2013


cała recenzja »

D'Agostino Momentum Stereo

Hi-Fi Critic 10-12/2023

Przez wiele lat D’Agostino pracował nad skonstruowaniem wzmacniaczy doskonałych pod względem parametrów technicznych. W ostatnim czasie doprowadziło to do znacznej komplikacji ich budowy. Pracując nad Momentum, Dan wrócił do swoich korzeni. Skupił się na prostocie. Postawił nacisk, przede wszystkim, na jakość dźwięku. Na obecnym etapie rozwoju techniki trudno oczekiwać na więcej. Zaskakująco mała stereofoniczna końcówka mocy Momentum zasługuje na nasze najwyższe rekomendacje. Prezentuje bowiem absolutny szczyt dzisiejszych możliwości.

Martin Colloms


cała recenzja »

D'Agostino Momentum Stereo

Audio Video 7-8/2012

Wzmacniacz ten jest darem niebios dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na parę konstrukcji. Choć trąci absurdem nazywanie go ‘okazją’, w wielu systemach będzie on nawet lepszy od monobloków.

Połączenie wyrafinowanego dźwięku z poczuciem nieograniczonej mocy i wspaniałym wyglądem daje najlepszy wzmacniacz tranzystorowy na tej planecie

Ken Kessler


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)