SYMPOSIUM

Sprzęgi Precision

Precision Couplers

Nowe sprzęgi Precision firmy Symposium zastąpiły starszy model Large Coupler, aby zapewnić znakomite wyniki i wygodę użytkowania.

Wykonane z najwyższej jakości lotniczego aluminium 7075 i obrobione maszynowo w celu uzyskania połyskliwej powierzchni sprzęgi Precision są wykorzystywane aby utworzyć efektywne mechaniczne połączenie pomiędzy komponentem umieszczonym na platformie Symposium bądź stoliku Isis Rack i tym samym, umożliwić wydajne wytłumienie wewnętrznych rezonansów sprzętowych – co jest podstawowym wymogiem dla osiągnięcia najlepszych rezultatów przy urządzeniach kontroli wibracji. Wysoka wydajność mechanicznego przewodnictwa stopu aluminium zapewnia także doskonałą drogę transmisji dla wydobycia energii mechanicznej z komponentu i przesłanie jej do stałego podłoża, gdzie może zostać zaabsorbowana i (albo lub) zamieniona w ciepło.

Każdy ze sprzęgów Precision posiada niemal perfekcyjnie równoległe powierzchnie górne i dolne, a z jednej strony nawiercono otwór w rozmiarze ¼-20, aby umożliwić przytwierdzenie sprzęgu do istniejących otworów na podstawki lub aby skręcić dwa sprzęgi Precision razem i stworzyć wyższy postument w celu obejścia bardzo wysokich stopek urządzenia. Każdy sprzęg ma wysokość 0,8125 cala (13/16’’ lub 2,06cm) i 1,875’’(4,76cm) średnicy.


Sprzęgi – czym są i jak działają

Sprzęgi Precision są polerowanymi, solidnymi blokami wykonanymi ze stopu lotniczego aluminium 7075. Stanowią one znaczące ulepszenie w stosunku do poprzednich sprzęgów firmy Symposium – Large Couplers. Sprzęgi Precision są okrągłe, precyzyjnie obrobione i ręcznie wykończone, przy zachowaniu minimalnych tolerancji. Wyposażono je w gwintowany, ślepo zakończony otwór o rozmiarze ¼-20.


Otwór w Sprzęgu

Gwintowany otwór w sprzęgu Precision ma kilka zastosowań. Może on zostać wykorzystany, aby skręcić dwa sprzęgi razem i utworzyć jeden wyższy (1,625’’ lub 4cm wysokości), za pomocą ogólnie dostępnego zestawu wkrętów (do kupienia w Symposium lub większości sklepów z art. metalowymi); drugim sposobem jest przymocowanie sprzęgu Precision do otworu o tej samej średnicy w Rollerblock Jr.; można również przykręcić sprzęg bezpośrednio do komponentów i platform wyposażonych w otwór ¼-20 lub otwór przystosowany do łącznika dwustronnego; można wykorzystać sprzęgi Precision w roli podkładek pod ostro zakończone kolce i stożki podstawkowe i w efekcie chronić podłoże (doskonałe rozwiązanie w przypadku szafki Isis Rack); istnieje także możliwość użytkowania ich razem z kulkami Symposium Grade 10 z węglika wolframowego, jako izolator ze stałym punktem mocowania, kiedy umieścimy kulkę w nawierconym otworze.


Materiał najwyższej jakości

Stop 7075 to najwyższej jakości aluminium lotnicze, charakteryzujące się ekstremalną twardością i wytrzymałością i zostało wybrane z powodu znakomitego przewodnictwa cieplnego oraz wytłumiających drgania właściwości. Każdy ze sprzęgów jest precyzyjnie wycięty z solidnego kawałka aluminium 7075 i ręcznie wykończony, zachowując niemal perfekcyjnie płaskie powierzchnie spodniej i górnej części, a także bardzo precyzyjną, jednorodną grubość każdego osobnego elementu. Dostępne są dwie standardowe wersje sprzęgów: Precision Couplers oraz nowe Precision Supercouplers


Zestawy

Wiele platform Symposium oraz stoliki Isis Rack są wyposażane lub mogą być zamówione wraz ze sprzęgami Precision. Zestawy głośnikowe Svelte, dostarczane w parach, są sprzedawane bez sprzęgów, ponieważ powinny być stosowane z głośnikami umieszczanymi bezpośrednio na ich górnej powierzchni. Sprzęgi Precision są dołączane do platform Super Plus i Ultra Platform oraz stanowią opcję w przypadku Svelte, czy też Svelte Plus. Sprzęgi typu Large są również sprzedawane osobno.


Czym więc jest „Sprzęg” i co z nim zrobić?

Jak widać na zdjęciu obok, przedstawiającym starszy Large Coupler, sprzęg jest bardzo prostym urządzeniem – jest stosowany aby zapewnić dobry kontakt mechaniczny z obudową komponentu. Powodem tego jest fakt, iż energia mechaniczna „podróżuje” poprzez materiał analogicznie do energii elektrycznej – oznacza to, że pewne rodzaje materiałów przewodzą energię mechaniczną (lub wibracje) dobrze, a inne nie. Przykład materiałów o dobrym przewodnictwie energii stanowią metale; materiałem o słabym przewodnictwie energii mechanicznej będzie z kolei guma. Zazwyczaj im gęstszy w swej strukturze jest materiał, tym lepiej może przenosić energię. Na przykład każdy z nas wie, że dźwięk pod wodą może być „słyszany” z wielkiej odległości – z większej, niż poprzez powietrze. Dzieje się tak z powodu większej gęstości wody w stosunku do powietrza. Metale dzięki swojej stosunkowo wysokiej gęstości, a także z powodu swojej struktury atomowej, są w stanie przenosić energię z mniejszymi stratami, niż materiały elastyczne. Z tego powodu, sprzęgi Symposium są wykonywane z wysokiej jakości „lotniczego” stopu aluminium, charakteryzującego się dobrym przewodnictwem. We wszystkich możliwych przypadkach, wykorzystanie trzech lub czterech sprzęgów do umieszczenia pod sprzętem, zamiast ustawiać go na oryginalnych nóżkach, zapewni znaczącą korzyść dzięki mechanicznemu połączeniu obudowy komponentu z wierzchnią płaszczyzną lub „płytą” platformy Symposium. W ten sposób platforma Symposium działa jako przedłużenie metalowej obudowy komponentu, zapewniając podłoże mechaniczne dla odfiltrowania energii i rozproszenia jej bez ubocznych rezonansów, czy odbicia powrotnego do urządzenia.


Uwagi specjalne na temat połączenia komponentu

Generalnie okazuje się, że im lepszy kontakt z obudową komponentu, tym lepsze rezultaty. Jeśli potraktować to stwierdzenie w sposób ekstremalny, koniecznym byłoby usunięcie oryginalnych nóżek ze sprzętu – a jest to coś, czego nie zalecamy, o ile nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji obudowy lub w przypadkach, kiedy kwestia wentylacji nie jest priorytetem (szczególnie w urządzeniach z zapieczętowanym spodem obudowy).


Co zrobić w przypadku zbyt wysokich nóżek w urządzeniu

Jeśli Wasze urządzenie wyposażono w bardzo duże i wysokie nóżki, wyższe, niż 13/16 lub 0,8125 cala (2cm), sprzęgi precision nie będą w stanie sięgnąć do spodu obudowy. O ile można zaproponować w takim przypadku zastosowanie metalowych „podkładek” w formie zwiniętej aluminiowej folii, monet, metalowych płytek, czy innego twardego metalowego przedmiotu, który posiada stosunkowo gładkie powierzchnie, aby powiększyć całkowitą wysokość, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie drugiego zestawu sprzęgów Precision skręconego razem z pierwszym, co da razem wysokość 1 i 5/8 cala lub 4cm.


Symposium Acoustics

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)