SYMPOSIUM

Svelte Shelf

Wprowadzenie

Pomimo tego, że najbardziej wyróżniającą się cechą podstaw Svelte jest atrakcyjny, smukły projekt (stąd nazwa „Svelte”, oznaczająca „smukły”, bądź „szczupły”), prawda jest taka, że jest to nie tylko podstawa, ale zaawansowana technologicznie platforma antywibracyjna służąca jako podparcie dla wysokiej  jakości komponentów audio i video.

Umieszczona pod odtwarzaczami CD i DVD, wzmacniaczami, przedwzmacniaczami, głośnikami i innymi urządzeniami, platforma Svelte firmy Symposium poprawi działanie systemu bez ingerencji w jego charakter tonalny.

Przed wprowadzeniem na rynek platform Svelte uzyskanie podobnych efektów wymagało zastosowania znacznie większej masy i grubości podstaw. Projekt platform Svelte jest prosty, ale skuteczny. Obecnie, nawet najbardziej obciążone stoliki, czy standy, mogą czerpać korzyści ze sposobu kontroli wibracji opracowanej przez Symposium.

Patforma Svelte sprawdza się na większości powierzchni; może zostać umieszczona płasko na półce, bądź podłodze lub służyć jako zamiennik dla istniejącej już platformy antywibracyjnej kiedy zostanie złożone zamówienie na określony wymiar.


Nauka a Platforma

Platforma Svelte jest narzędziem zmniejszającym rozmycie dźwięku i słabą precyzję działania, które dotykają większość „nietkniętych” komponentów zestawu. Zjawiska te są powodowane przez wibracje, a ich nasilenie może zmieniać się w dużym stopniu w przypadku różnych urządzeń i różnych instalacji. Svelte działa poprzez odfiltrowanie wibracji z danego urządzenia, a jednocześnie sama w sobie zapewnia podparcie mniej podatne na rezonanse. Konstrukcja podstawy Svelte stanowi specjalną modyfikację sprawdzonej wcześniej „kanapkowej” technologii rozdzielonych membran, wykorzystywanej w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach kolumn głośnikowych.

"Chciałbym krótko Wam podziękować. Właśnie otrzymałem platformy Svelte od dystrybutora wzmacniaczy Nagra. Wyglądają świetnie. Jednak nie byłem przygotowany na taką niespodziankę w materii dźwięku. Boże, co za zmiana. Nigdy bym nie przypuszczał, że Svelte wniosą tak wielką poprawę. Wow. Wszystko po prostu rozkwitło. Wysokie tony są znacznie bardziej naturalne, a niższy bas i jego środkowy zakres są teraz czysto zdefiniowane. Chyba dosypaliście jakiegoś magicznego składnika do środka tych podstawek."
M. B., Quebec


Cóż, dziękujemy bardzo za te miłe słowa – ale tak naprawdę, to nie magia!

Produkty Symposium osiągają swoje cele eliminując zakłócenia w komponentach, a platforma Svelte czyni to, działając w zgodzie z prawami fizyki. Górna i dolna - niezwykle sztywna - warstwa w platformie Svelte wibruje mniej jednorodnie, niż materiały o mniejszej sztywności i dzięki temu przenosi więcej energii do części środkowej, skąd może ona zostać wydalona w postaci ciepła. Ponieważ góra wibruje bardziej jednorodnie, bez „przełamania”, jakie spotyka się w drewnie i innych, mniej sztywnych materiałach, zauważamy mniejsze wartości „rozmazywania” obrazów i transjentów.

Użyta w prawidłowy sposób platforma Svelte poprawi działanie i dokładność systemu audio lub video:

  • Znakomite oddanie transjentów
  • Obrazy rysowane z większym zogniskowaniem i precyzją
  • Cichsze tło z mniejszym poziomem szumów
  • Poprawa jakości obrazu w urządzeniach video
  • Lepszy bas dzięki zmniejszeniu zniekształceń i efektu dudnienia
  • Poprawa powietrza wysokich częstotliwości, ich detaliczności i dynamiki
  • Lepsza scena dźwiękowa

Bez podbarwień, proszę

Dzięki zwartej, warstwowej konstrukcji, Svelte jest wolna od rezonansów, więc nie doda od siebie żadnych podkolorowań, czy innych „smaczków” do odtwarzanego materiału – obojętnie, czy jest on przyjemny, nieprzyjemny, czy jeszcze inny. Będziecie w stanie usłyszeć więcej oryginalnego wykonania, ze wszystkimi niuansami, kolorytem tonalnym i dynamiką pozostawionymi bez żadnych zmian. Jak większość produktów Symposium, Svelte nie służy po to, aby „słodzić”, czy „zmiękczać” dźwięk, ale po to by zapewnić wyższy poziom dokładnej reprodukcji dźwiękowej.


Svelte nie będą „dopcieplać” lub „zmiękczać” informacji dźwiękowej, ale polepszą rozdzielczość i detaliczność oraz niezwykle istotny, czasowy zakres przekazu informacji, bez dodawania szorstkości, sztucznego basu, czy innych podkolorowań „hi-fi”.


Sprzęgi Precision

Każda z podstaw Svelte jest zazwyczaj dostarczana wraz z trzema sprzęgami Precision. Są one wykonane z solidnego lotniczego stopu aluminium 7075, a ich zadaniem jest dalsza poprawa efektu osiąganego dzięki podstawom Svelte.


Dlaczego sprzęgi?

Główna część filozofii projektów firmy Symposium skupia się na istocie odfiltrowania niepożądanej energii z komponentu. Okazuje się, że w większości przypadków dobre odfiltrowanie energii jest działaniem znacznie korzystniejszym, niż izolacja sama w sobie (patrz – sekcja Technology), dlatego też platformy Symposium nie są nazywane izolacyjnymi, ale „platformami absorbującymi energię”. Aby odfiltrować, (czy „wytłumić”) komponent odpowiednio, niezbędna jest dobra ścieżka przewodzenia pomiędzy obudową komponentu, a podstawą, co stanowi powód zastosowania sprzęgów. Wykorzystajcie je, aby połączyć bezpośrednio metalową obudowę Waszego komponentu z platformą, omijając gumowe, czy inne miękkie podstawki, jakie są fabrycznie zamontowane. Gumowe podstawki są stosowane bardziej w celu ochrony powierzchni mebli i w praktyce mają tendencję do „rozmywania” i zakłócania działania większości urządzeń. Dlatego też firma woli dołączać sprzęgi do każdej pojedynczej podstawy Svelte (zestawy głośnikowe Svelte to osobna historia; prosimy zapoznać się z sekcją Platformy Svelte, a kolumny głośnikowe, w dalszej części artykułu). Jako że nie występuje konieczność stosowania sprzęgów w każdym przypadku (np. jeśli Wasz komponent został wyposażony w metalowe podstawki lub posiada płaski spód), producent zaleca ich wykorzystanie, jeśli nie posiadają Państwo innych rozwiązań tego typu, jak np. Rollerblocków Symposium, podstaw typu cone, czy innych, twardych podkładek pod sprzęt.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat sprzęgów proszę sprawdzić tutaj.


Svelte PLUS

Svelte Plus jest nową, specjalną wersją platformy Svelte. Zamontowano w niej podwójną warstwę materiału w środkowej sekcji, aby podwoić siłę wytłumiającą i izolację kosztem kolejnej połowy cala dodanej do grubości platformy. Svelte Plus jest szczególnie zalecana w przypadku gramofonów i innych źródeł dźwięku i stanowi również doskonałe rozwiązanie dla wielkogabarytowych kolumn głośnikowych, jako alternatywa dla Ultra Platform lub Super Plus Platform. Grubość platformy Svelte Plus wynosi 1,125”, czyli około 2,9 cm.


Platformy Svelte, a kolumny głośnikowe

Umieszczona pod głośnikiem Svelte potrafi naprawdę zabłysnąć. Najbardziej dramatyczną poprawę stanowi zmniejszenie „rozmycia” i przeładowania dźwięku, szczególnie w rejonach basu. Objawia się to jako zwiększenie ogólnej klarowności i „czystości” przetwarzania basów, połączone z szybszym atakiem i uwalnianiem transjentów. Svelte realizuje to poprzez filtrację i rozpraszanie niepożądanych wibracji obudowy i w większości przypadków jej sukces na tym polu jest niezależny od masy głośnika, jego rozmiarów, czy też konstrukcji. Ponadto, Svelte skutecznie współpracuje z szerokim spektrum typów głośników i niezależnie od ich ceny – począwszy od niewielkich podstawkowców, a skończywszy na wolnostojących olbrzymach wartych tysiące dolarów.


Korzyści z zastosowania Svelte przy standach głośnikowych

Jeśli posiadacie już standy głośnikowe, platforma Svelte może znacząco poprawić muzykalność kombinacji głośnik/stand, kiedy zostanie umieszczona pomiędzy spodem głośnika, a szczytem standu. Kolumny głośnikowe z małymi standami podłogowymi, czy też dedykowanymi podstawkami, będą czerpać korzyść ze znakomitych zdolności podstaw Svelte do rozpraszania niepożądanej energii.


Umieszczenie

Svelte może być umieszczana na płasko na podłogach pokrytych różnymi rodzajami wykładzin, na podłogach drewnianych, betonie lub terrakocie – nawet na powierzchniach które nie są idealnie płaskie, jak np. płytki meksykańskie lub podłogach z delikatną bądź umiarkowaną różnicą wysokości. Platformy Svelte mogą także być nakładane na wierzch kolumn głośnikowych w celu rozpraszania energii pochodzącej z obudowy, kiedy nie ma możliwości podłożenia platformy pod spód kolumny. Podczas użytkowania platformy w ten sposób trzeba się upewnić, że jest ona położona odwrotnie i skierowana stroną z logo „Symposium” do dołu – w kierunku obudowy głośnika. Należy także sprawdzić, czy Svelte nie wystaje poza przednią część obudowy.

„Zamówiłem zestaw platform Svelte do swoich głośników po ostatnim mailu do Waszej firmy i dotarły do mnie w zeszły piątek. Wszystko co mogę na ich temat powiedzieć to tyle, że powinny być obowiązkowym wyposażeniem! Dźwięk jest bardziej wyrazisty i naturalny. Gładkość i neutralność to trudna do uzyskania kombinacja, ale platformy radzą sobie z tym doskonale. Przypominam sobie recenzję Sama Tellig'a w Stereophile na temat rollerblocków i muszę powiedzieć, że to samo tyczy się platform Svelte umieszczonych pod głośnikami.”
J. D., Australia


Interakcje wobec prawidłowego umieszczenia głośnika

Przy grubości wynoszącej jedynie 5/8 cala (1,5 cm), platformy Svelte wpływają w minimalny sposób na zmianę wysokości położenia głośnika wysokotonowego, jeśli w oryginalnym ustawieniu nie były zastosowane kolce, czy podkładki typu cones. Kiedy Svelte zostanie zainstalowana zgodnie z instrukcjami, może jedynie poprawić działanie głośnika niskotonowego, dodając gładkości brzmienia dzięki dobroczynnemu wpływowi na sprzężenie komory basowej.

„Uwielbiam platformy Svelte umieszczone pod moimi głośnikami tubowymi. Są umieszczone na dywanie, a moje kolumny, to Hornshoppe ‘The Horn’… Mają wymiary około 76cm wys. / 15cm szer. / 20cm gł. i są wykonane ze sklejki – nie ważą więcej niż 5,5kg każda. Teraz brzmią doskonale.”
R. W., New Jersey


Słyszałem już o podkładkach typu cone i kolcach – ale w jaki sposób platforma może ulepszyć brzmienie głośnika?

Dobrym sposobem na zobrazowanie tego, co dzieje się przy zastosowaniu zestawu platform Svelte pod wolnostojącymi głośnikami, będzie wyobrażenie sobie obiegu energii mechanicznej w kolumnie głośnikowej, jako analogicznego do obiegu wody w basenie – celem jest odciągnięcie całej „wody” z basenu tak szybko, jak to jest możliwe. Kolce tworzą trzy lub cztery dziury odpływowe w dnie basenu, a platforma Svelte działa jak otwarcie całego dna w jednej chwili, co pozwala odpompować wodę znacznie szybciej. Większa ilość energii może wydostać się z obudowy głośnika i to w znacznie szybszym czasie. Na tym jednak nie koniec. Kolce mogą stanowić drogę dla energii mechanicznej, ale nie są w stanie jej rozproszyć. Konstrukcja podstaw Svelte, czyli ich wierzchnia i spodnia warstwa, współgrająca z wydajnym termicznie wypełnieniem części środkowej – rozprasza energię mechaniczną w postaci ciepła, eliminując większą jej ilość w nieszkodliwej formie. Rezultaty są najbardziej widoczne w rejonach basów, gdzie można zauważyć mniejsze „rozmycie” i „zamulenie”. Kiedy już zniekształcenia niskich częstotliwości zostaną zniwelowane, reszta zakresów także na tym korzysta – rezultatem są czystsze, bardziej dynamiczne dźwięki środkowych i wyższych składowych, przy jednoczesnym braku ich „odchudzenia” i szorstkości.


Czy mogę używać platform jednocześnie z moimi standami, czy też bazami do głośników?

Oczywiście! Platformy Svelte działają bardzo korzystnie, kiedy są umieszczane pomiędzy głośnikiem, a każdym dowolnym typem standu i wzmocnią jego korzyści zapewniając znakomite tłumienie drgań nie tylko samego głośnika, ale również i standu. Svelte działają nawet z małymi głośnikami komputerowymi stawianymi na biurku!


Jaki rozmiar dobrać do mojego głośnika?

Okazuje się, że najlepiej zastosować platformę Svelte, która wystaje cal albo dwa poza obręb podstawy głośnika – wtedy działanie jest najkorzystniejsze – ale nawet platformy mniejsze niż podstawa kolumny głośnikowej zapewnią uzyskanie dźwiękowych korzyści.


Jakie rozmiary są dostępne?

Podstawy Svelte dostępne są w następujących rozmiarach: 20x25cm, 25x30cm, 25x35cm, 30x35cm, 30x56cm, 46x35cm, 48x35cm, 48x46cm, 48x53cm lub w rozmiarach na zamówienie.Instalacja podstaw Svelte pod kolumnami – jak i dlaczegoKolumna powinna zostać umieszczona płasko, na podstawie Svelte, BEZ wkręconych kolców. O ile kolce są użytecznym i efektywnym urządzeniem, to w porównaniu do podstawy Svelte ich funkcja okazuje się ograniczona. Dzieje się tak dlatego, że kolec stanowi przewodnik energii pomiędzy obudową kolumny i strukturą podpierającą (w większości przypadków – podłogą). Nadmiar energii mechanicznej istniejący w obudowie kolumny zakłóca pracę membran głośnikowych – zjawisko to występuje w kolumnach dynamicznych i elektrostatycznych. Kiedy obudowa drży, wpływa to również na pracę membrany - energia przedostaje się poprzez jej strukturę mocującą, delikatnie zakłócając i obniżając jakość dźwięku.

Im mniej niepożądanej energii wewnątrz obudowy głośnikowej, tym lepiej – wszystkim, co ma pozostawać w ruchu, jest membrana głośnikowa – a ramy mocowania głośnika i wsporniki powinny być absolutnie sztywne i nieruchome. Niestety, jest to fizycznie niemożliwe. Nawet w najbardziej technologicznie zaawansowanych konstrukcjach z ekstremalnie ciężkimi obudowami odlewanymi z żywic, które ważą setki funtów, jakiś ułamek energii zawsze będzie obecny, a ta energia wywiera negatywny wpływ na ruch głośnika. Podczas gdy całkowite wyeliminowanie efektów ubocznych działania sterowników głośnika, fizycznie rzecz biorąc jest właściwie niemożliwe, można próbować zmniejszyć chociaż ilość energii. Kolce zapewniają dobry kanał odprowadzający dla obudowy kolumny – ale są raczej niewielkimi przewodnikami. Producenci rozwiązywali ten problem poprzez łączenie ze sobą różnych rodzajów metali, a nawet włókien węglowych i innych materiałów, aby poprawić funkcjonowanie kolumn – jednak problem w tym, że kiedy już wszystko zostało w tym temacie zrobione i powiedziane, ograniczenie wciąż stanowi kolec sam w sobie, gdyż jest ograniczonym kanałem przewodzącym. Platforma Svelte umieszczona na płasko pod obudową kolumny działa jak olbrzymie „ożebrowanie chłodzące”, które pozwala na trzy sposoby kontroli wibracji: wytłumianie, odprowadzanie i rozpraszanie energii. Wierzchnia warstwa wykonana z nierdzewnej stali redukuje niepożądane rezonanse w samej obudowie kolumny, a duża powierzchnia styczna może zapewnić odprowadzanie większych ilości energii, która w dużej części jest oddawana w postaci ciepła przez platformę Svelte.


Większa ilość informacji na temat aspektów technicznych działania platform Svelte tutaj.


Specyfikacja:
Całkowita grubość: 0.625 cala (1.5 cm)
Warstwa spodnia: Polerowana stal szlachetna
Wypełnienie: Nieelastyczne wnętrze o gr. 0,5 cala
Warstwa wierzchnia: Polerowana stal szlachetna
Sprzęgi: Możliwość dołączenia 3 Sprzęgów Precision
Ciężar maksymalny: 300 funtów (130 kg) przy podparciu przez środek (na podłodze lub belce poprzecznej); 30 funtów (13,6 kg) przy podparciu na rogach
Rozmiary standardowe: 18.25x14 (46x35cm - Target 1)
19x14 (48x35cm - Target 2, większość komponentów)
19x21 (48x53cm)
Dostępne również inne rozmiary;

Symposium Acoustics

 
 
Svelte Shelf (20 x 25 cm)  1 140 zł
Svelte Shelf (25 x 30 cm)  1 430 zł
Svelte Shelf (25 x 35 cm)  1 720 zł
Svelte Shelf (30 x 35 cm)  2 000 zł
Svelte Shelf (30 x 56 cm)  2 290 zł
Svelte Shelf S (48 x 35 cm)  2 290 zł
Svelte Shelf M (48 x 45 cm)  2 860 zł
Svelte Shelf L (48 x 53 cm)  3 150 zł
Svelte Shelf XL (48 x 61 cm)  3 440 zł
na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)