The Absolute Sound
Editors Choice 2008

The Absolute Sound
Editors Choice 2007The Absolute Sound
Golden Ear Award 2007The Absolute Sound
Editors Choice 2005The Absolute Sound
Golden Ear Award 2005

Stereophile "Class A"
2007 Recommended Component

 
Ref3 Line-Stage Preamplifier

Przedwzmacniacz liniowy REFERENCE 3

Wprowadzony na rynek wiosną 1998 roku, REF2 otrzymał niezliczoną ilość pochwał z całego świata. Zgodnie ze swą nazwą, stał się referencyjnym przedwzmacniaczem liniowym, zakupionym przez tysiące miłośników muzyki i pożądany przez wielu następnych. Pod postacią wersji MKII zaprezentowanej w 2000 roku, nadszedł czas by podnieść poprzeczkę jakości jeszcze wyżej. Z dumą prezentujemy teraz całkowicie nowy przedwzmacniacz liniowy REFERENCE 3.

„Przełomowy” to nadużywane określenie, jednak jest najlepiej pasującym słowem w odniesieniu do REF3. Z pewnością zdajecie sobie sprawę jak trudno jest opisać słowami nowy produkt taki jak ten, nie prawiąc jednocześnie oklepanych frazesów, jednak REF3 jest tak dobry, że będziecie wstrząśnięci gdy tylko usłyszycie go w swoim systemie. W czym jego prezentacja jest lepsza w porównaniu do produktów które go poprzedzały? Mówiąc wprost, w każdym aspekcie. REF3 jest bardziej przejrzysty muzycznie. Prezentuje wręcz bezgraniczną scenę muzyczną przez co wszystko inne brzmi w porównaniu z nim jednowymiarowo. Wokale i instrumenty posiadają rzeczywistą wagę i ciało, z niesamowicie dokładnym ogniskowaniem. Głęboki i potężny bas jest szybki i doskonale artykułowany oraz kontrolowany. Panuje nad dynamiką w zapierający dech piersiach sposób. A co najważniejsze, zapewnia bezpośredniość i namacalność które łączą słuchacza z wydarzeniem muzycznym. Rezultaty są wprost porywające.

REF3 posiada te same gabaryty co poprzednicy, jest jednak nowy wewnątrz jak i na zewnątrz. Panel przedni łączy w sobie klasyczny wygląd Audio Research z nowoczesnym wyświetlaczem i intuicyjnym sterowaniem, które z pewnością docenicie. Po środku ścianki przedniej umieszczono duży wyświetlacz, który informuje o głośności (cyfrowo i na wykresie liniowym), wybranym wejściu sygnału oraz stanie działania (włączając w to rodzaj wejścia BAL/SE, Wyciszeniu, trybie Mono oraz Fazie sygnału). Po obu stronach wyświetlacza znajdują się pokrętła regulacji wzmocnienia sygnału i wyboru źródła. Pod wyświetlaczem umieszczono cztery przyciski krótkiego skoku do obsługi Zasilania, wejścia Procesora, wyboru wejścia BAL/SE oraz Wyciszenia. Nadajnik zdalnego sterowania obsługuje wszystkie funkcje umieszczone na panelu czołowym a ponadto balans a także ilość przepracowanych godzin przez lampy znajdujące się w urządzeniu. REF3 może być w łatwy sposób zintegrowany z kontrolerami systemowymi takimi jak Crestron czy AMX. Istnieje bezpośredni dostęp do wejść sygnałowych, dostępne są również kody do zarządzania włączeniem i wyłączeniem zasilania czy obsługą pętli procesora.

Ścianka tylna jest identyczna z tą zastosowaną w REF2, z tą różnicą że zrezygnowano z wejścia tape monitor. REF3 nie oferuje możliwości odsłuchu sygnału z jednego źródła podczas nagrywania na innym. Ponadto, gniazdo IEC odłączalnego przewodu zasilającego wymieniono z 15A na 20A.

Znakomity poziom jakości brzmienia osiągnięto poprzez zastosowanie całkowicie nowego układu audio i stopni zasilających. Zastosowano cztery nowe płytki drukowane i dwa nowe transformatory. Nowy układ audio jest całkowicie lampowy, w klasie A, odznacza się brakiem sprzężenia zwrotnego, wykorzystuje łącznie cztery podwójne triody 6H30 o długiej żywotności. Tranzystory FET zastosowano w przypadku źródeł o stałym prądzie (poza ścieżką sygnału audio), układy analogowe wykorzystują parę różnicowych stopni wejściowych w celu zagwarantowania takich samych parametrów brzmieniowych zarówno w przypadku pracy w trybie zbalansowanym jak i single-ended. Całkowite wzmocnienie sygnału wynosi 12 dB dla trybu zbalansowanego i 6 dB dla single-ended. Hybrydowy układ zasilacza charakteryzuje się ponad 50% większą wydajnością energetyczną niż poprzednicy, co w znaczny sposób przekłada się na ogromne możliwości dynamiczne. Są jeszcze inne udoskonalenia które można zobaczyć na stole warsztatowymi i docenić w pokoju odsłuchowym. Szerokość pasma zwiększono z 60 kHz do 200 kHz, szum obniżono o 12dB, przesłuch jest dużo większy, maksymalne napięcie wejściowe zwiększono do 20V w trybie zbalansowanym, a zniekształcenia zmniejszono o 40%. Ulepszenia zastosowane w REF3 są zarówno mierzalne jak i słyszalne. Jak pewnie przypuszczacie, starsze modele przedwzmacniaczy serii REF nie mogą być ulepszone do wersji REF3.

Usłyszeć i zobaczyć jak REF3 poszerza granice konstruowania przedwzmacniaczy będzie bardzo łatwo. Wraz ze znakomitą jakością budowy i wykonania, wszechstronnością i zdolnością do muzycznej transformacji każdego systemu audio, REF3 odznacza się także znakomitym stosunkiem jakości do ceny. Zbudowany na fundamencie swych słynnych poprzedników, REF3 odniesie sukces który odbije się szerokim echem. Zadzwoń do swojego dealera Audio Research by umówić się na odsłuch.


Dane techniczne
Pasmo przenoszenia +0 -3dB 0.2Hz do 200kHz przy znamionowym sygnale wyjściowym. (Zbalansowane, 200k omów obciążenie)
Zniekształcenia < .01% przy 2V RMS wyjście zbalansowane
Wzmocnienie Wyjście główne (wejście SE lub BAL): 11.6dB wyjście Zbalansowane, 5.6dB wyjście Single Ended. Wyjście Tape: 0dB. (Wejście processor: 0dB zbalansowane.)
Impedancja wejściowa 120K omów zbalansowane, 300K omów SE, Inputs (7): CD, TUNER, VIDEO, PHONO, AUX1, AUX2, PROCESSOR. (złącza XLR i RCA).
Impedancja wyjściowa 600 omów zbalansowane, 300 omów SE główne (2), 20K omów minimalne obciążenie i 2000pF maksymalna pojemność. Wyjścia (3): 2 główne, 1 tape (złącza XLR i RCA).
Polaryzacja wyjścia nieodwracająca

Maksymalne napięcie

wejściowe

20V RMS maksymalnie zbalansowane, (10V RMS SE).

Znamionowe napięcie

wyjściowe

2V RMS (1V RMS SE) przy obciążeniu 200K omów zbalansowanym (Maksymalne napięcie wyjściowe na wyjściu zbalansowanym wynosi 30V RMS przy < 0.5% THD przy 1kHz). .
Funkcje sterujące Głośność (104 kroki), Wybór wejścia. Przyciski: Zasilanie, Proc, BAL/SE, Wyciszenie.
Szum 2.7uV RMS rszczątkowy IHF ważony zbalansowany równoważny szumowi wejściowemu przy poziomie głośności równym 1 (106dB poniżej 2V RMS na wyjściu.)
Lampy (4) -6H30P podwójne triody, plus (1 każda) 6550C i 6H30P w zasilaczu.
Wymiary 19" (48 cm) W x 7" (17.8 cm) H (standardowy panel) x 15.5" (39.4 cm) D. Uchwyty wystają 1.5" (3.8 cm) poza panel czołowy.
Waga 29.6 lbs. (13.5 kg) netto; 43 lbs. (19.5 kg) z opakowaniem.

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)