DCS

DCS

Firma dCS jest znana na całym świecie ze swoich osiągnięć w zakresie technologii analogowo-cyfrowej.

Produkty dCS można podzielić na 2 grupy:

Produkty audiofilskie

Produkty audiofilskie powstały na bazie technologii produktów profesjonalnych i obecnie stanowią zupełnie oddzielnie rozwijaną grupę produktów, mającą swoich odbiorców wśród audiofilów o najwyższych wymaganiach. dCS oferuje 6 produktów audiofilskich, w tym 2 przetworniki cyfrowo-analogowe, 2 transporty, upsampler i master clock.

Produkty profesjonalne
Grupa ta jest adresowana do profesjonalistów (studia radiowe, nagrań, produkcyjne, masteringu, itp.). Wśród użytkowników produktów dCS znajduje się kilkadziesiąt wiodących firm masteringowych na całym świecie:
Abbey Road - UK
Alchemy Mastering - UK
Astoria - UK
Battery Mastering - USA
BBC Research - UK
BBC Sound Archive - UK
Bob Ludwig - USA
Brigham Young University - USA
Chesky Records - USA
Cirrus Logic - USA
Denon Records - Japan
Digital Art Mastering - Taiwan
dts - USA
Floating Earth - UK
Galaxy Studios - Belgium
Gateway Mastering & DVD Green Room Productions - UK
Hugo Productions - Hong Kong
James Guthrie - USA
Jon Astley - UK
Library of Congress - USA
Masterdisc - USA
Metropolis - UK
Musica Numeris - Belgium
NHK - Japan
Nippon Phonogram - Japan
North Star Consulting Panasonic - Japan
Philips International - Holland
Polar Studios - Sweden
Polyhymnia International - Holland
Pony Canyon - Japan
Profile Studio - Italy
Richmond Film Services - UK
SADiE - UK
Sanctuary Mastering - UK
Sonic Arts - UK
Sony Classics - Japan
Sony DADC - Austria
Sony Disc Manufacturing - USA
Sony Music International - USA
Sony Music Studios - USA
Sony Music Technology - USA
Sony Whitfield St. - UK
SoundByte Productons - USA
TBS - Japan
Telarc - USA
Teldec - Germany
The Hit Factory - USA
The Soundmasters - UK
Tokyofun - Japan
Toshiba-EMI - Japan
Turtle Records Universal Mastering - USA
Universal Music - Germany
University of Calgary - Canada
Walt Disney Imagineering - USA

Historia firmy dCS

Firma dCS została założona w 1987 r. przez grupę doradców technicznych z zakresu elektroniki. Jej siedziba znajduje się około 60 mil na północ od Londynu, w pobliżu miasteczka uniwersyteckiego Cambridge. Firmę prowadzą eksperci w projektowaniu przetworników analogowo-cyfrowych (ADC), przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) oraz ich interfejsów. Dzięki swoim osiągnięciom, dCS jest uważana za wiodącą europejską firmę w projektowaniu przetworników. Działalność dCS koncentruje się dzisiaj w czterech obszarach:

1. Konsulting i projektowanie
2. Aparatura do testowania przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych
3. Profesjonalny sprzęt audio
4. Cyfrowy sprzęt audiofilski

Konsulting i projektowanie

Większość projektów dCS jest wykorzystywana do celów wojskowych lub do komunikacji satelitarnej i są w nich zastosowane firmowe przetworniki typu ADC i DAC o najlepszych charakterystykach. Takie zastosowania wymagają szybkości, dokładności i zakresu dynamiki zgodnych ze współczesnym stanem wiedzy. Od takich projektów wymaga się w większości przypadków osiągów lepszych niż te, którymi charakteryzują się układy scalone dostępne w zwykłej sprzedaży. dCS dysponuje własnym zespołem projektantów, dzięki czemu może wytwarzać swoje hybrydowe i monolityczne przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe oraz projektowane na zamówienie układy scalone przetwarzające sygnał.


Aparatura do testowania przetworników typu ADC i DAC
Konsekwencją tego, że dCS produkuje najnowocześniejsze przetworniki jest fakt, że ich osiągi przekraczają możliwości standardowej aparatury testowej. Dlatego też firma musiała sama zaprojektować najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy. Pozwala on wykonać pomiary dynamiki, które znacznie bardziej efektywnie charakteryzują przetwornik, niż byłoby to możliwe przy wykorzystaniu konwencjonalnych, statycznych technik pomiaru. Dzięki temu sprzętowi można również stymulować osiągi nowych projektów bez konieczności poświęcania czasu i wydawania pieniędzy na wytwarzanie układów scalonych. Firmowi eksperci wykorzystali swoje doświadczenie do zaprojektowania automatycznego sprzętu pomiarowego, który wykazuje i weryfikuje osiągi profesjonalnych i audiofilskich urządzeń dCS, zanim opuszczą one fabrykę. Umożliwia to konsekwentne utrzymywanie jakości, co byłoby niemożliwe przy użyciu metod manualnych. Dzięki temu dCS może również zbierać wiele danych o swoich produktach, które po przeanalizowaniu pozwalają jeszcze lepiej kontrolować proces produkcyjny. W rezultacie, użytkownik końcowy otrzymuje lepszy i pewniejszy produkt.

Profesjonalny sprzęt audio
Firma dCS od momentu swojego powstania, czyli od roku 1987, jest zaangażowana w produkcję najnowocześniejszych studyjnych przetworników analogowo-cyfrowych, a jej urządzenia z serii dCS 900 stały się standardem w rejestracji muzyki klasycznej oraz wśród techników przygotowujących nagrania do powielania, a zatem wszędzie tam, gdzie konieczne są przezroczystość dźwięku oraz wierność oryginałowi. Doświadczenie w konsultingu pomogło tej firmie zaprojektować unikalne, wiodące na rynku przyrządy, a tym samym wyprzedzić konkurencję, która jako swoje podstawowe elementy wykorzystuje gotowe, „sklepowe” układy scalone. Dzięki temu wiele produktów firmy dCS to najlepsze dostępne na rynku urządzenia.

Sprzęt audio klasy High End
W 1996 r. wśród japońskich audiofilów popularne stały się profesjonalne przetworniki cyfrowo-analogowe dCS 950. Japończycy twierdzili, że stosowali je, ponieważ „dawały brzmienie analogowe”, a „nie brzmiały cyfrowo”. W związku z tym narodził się pomysł, żeby wejść na rynek sprzętu audio klasy High End. Pierwszym produktem audiofilskim firmy, choć nie pierwszym wiodącym na rynku, był przetwornik cyfrowo-analogowy dCS Elgar 24/96. Po raz pierwszy zaprezentowano go w 1996 r. na Stereophile Show w Nowym Jorku. Od tamtej pory Elgar otrzymał bardzo wiele nagród na całym świecie, między innymi prestiżową nagrodę Stereophile Magazine „Component of the Year” (komponent roku) oraz tytuł „Digital Source of the 1997” (źródła cyfrowego 1997 r.). Najnowsza wersja Elgara, nazwana Elgar plus, obsługuje zarówno częstości próbkowania modulacji impulsowo-kodowej do 192kHz, jak i format danych typu DSD Sony z interfejsu IEEE1394.

Drugi produkt audiofilski zaprojektowany przez dCS, (urządzenie nadpróbkujące z aproksymacją) dCS Purcell Upsampler, tak jak Elgar, został zaprojektowany w oparciu o profesjonalne urządzenie. W dCS zauważono, że jeśli 16-bitowe, 44,1kHz cyfrowe wyjście danych z odtwarzacza CD zostanie przy użyciu profesjonalnego przetwornika typu DDC dCS 972 nadpróbkowane do 24/96 lub 24/192, to można osiągnąć znaczną poprawę jakości dźwięku. W szczególności udało się poprawić obraz dźwiękowy, dynamikę i oddanie drobnych szczegółów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na przetwornik typu DDC, którego wygląd pasowałby do Elgara i który byłby łatwiejszy w obsłudze, wyprodukowano dCS Purcell. Popyt jest ogromny i cały czas przewyższa podaż.

W 1999 r., dCS wprowadziła na rynek dCS Delius, przetwornik cyfrowo-analogowy 24/192, który ustalił nowy poziom jakości dźwięku w swojej klasie. Zgodnie z najlepszą tradycją firmy, Delius zapewnia lepsze osiągi, więcej funkcji i większe możliwości unowocześnienia. Podobnie jak Elgar plus, Delius obsługuje format danych typu DSD Sony z interfejsu IEEE1394.

Najnowsze produkty audiofilskie dCS to wprowadzone na rynek w 2004 roku dCS Verdi LaScala, transport SACD/CD oraz masterclock dCS Verona. W połączeniu z Elgar plus, urządzenia te dają dźwięk najbliższy oryginałowi jaki kiedykolwiek słyszano. Przeprowadzono również porównania SACD z pierwszą rejestracją.

dCS ma zamiar wykorzystać swoją wiodącą technologię do produkcji jeszcze bardziej innowacyjnego sprzętu audio, więc nie przegapcie nowych produktów tej firmy!

Więcej informacji o firmie dCS znajduje się na stronie producenta http://www.dcsltd.co.uk

na górę
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)