DCS


Hi-Fi+
Network Player of the Year
2016


The Absolute Sound
Editors Choice
2016


The Absolute Sound
Editors Choice
2015


Stereophile
Product Of The Year
2014

 

dCS Vivaldi - zegar wzorcowy

dCS Vivaldi

Zegar wzorcowy Vivaldi, to potężny w działaniu lecz prosty w obsłudze zegar Klasy 1, wykorzystujący pionierskie rozwiązania firmy dCS, zaczerpnięte z domowych i studyjnych urządzeń audio. Wyposażony w dwa banki wyjść, oferujące różne częstotliwości taktujące, zegar Vivaldi korzysta z najnowszej, przełomowej technologii opracowanej przez dCS.

W cyfrowych systemach audio próbki musza być dokładne zarówno pod względem wartości jak i czasu, jednakże jitter obecny we wszystkich systemach cyfrowych, prowadzi do błędów czasowych i sprawia, że sygnał analogowy nie jest precyzyjnie rekonstruowany. W systemie opracowanym przez dCS, przetwornik C/A może funkcjonować jako zegar wzorcowy dla całego systemu. Testy odsłuchowe dowiodły jednak, że nie ma możliwości zastąpienia dedykowanego zegara wzorcowego, jeśli zależy nam na osiągnięciu jakości referencyjnej.

dCS był pionierem w wykorzystaniu zewnętrznych zegarów w cyfrowych systemach audio i ta technologia zegara była przez lata udoskonalana. Najnowszy wielostopniowy system PLL ustanawia światowy standard w kwestii dokładności i kontroli nad niepożądanym jitterem znajdującym się w wejściowym sygnale cyfrowym.

Wszystkie zegary wzorcowe firmy dCS poddawane są w fabryce rygorystycznym testom jakościowym. Oscylatory kwarcowe są poddawane starzeniu i wygrzewaniu i selekcjonowane pod kątem długoterminowej stabilności a następnie indywidualnie kalibrowane w szerokim zakresie temperatur aby zagwarantować ich stałą i optymalną pracę. Zegar Wzorcowy Vivaldi wykorzystuje wyrafinowany układ mikrokontrolera w celu zapewnienia gładkiej korekcji oscylatorów w trakcie zmian temperatury. Rozwiązanie takie jest bardziej stabilne niż korzystanie z oscylatorów kontrolowanych temperaturowo czy nawet wzorców atomowych.

dCC Vivaldi

Seria urządzeń dCS Vivaldi redefiniuje pojęcie state-of-the-art w kwestii odtwarzania dźwięku i ucieleśnia „bezkompromisowe” podejście do projektowania urządzeń. Ustanawia nowy standard dla cyfrowego audio, oferując niezrównany poziom doznań muzycznych.

Wszystkie zegary wzorcowe dCS zaprojektowano tak, aby generowały one standardowy sygnał wzorcowy Word Clock na 75 omowym kablu koncentrycznym. Do zegara dCS może być podłączony sprzęt innych producentów, pod warunkiem, że akceptuje on wspomniany sygnał zegara Word Clock.

Zegar Vivaldi może być podłączony do zewnętrznego, referencyjnego źródła sygnału (takiego jak zegar atomowy czy sygnał GPS), jeśli wymagana jest jeszcze większa precyzja działania. Wielostopniowy system pętli PLL przyczynia się do znaczącego obniżenia zniekształceń jitter pochodzących ze źródła sygnału referencyjnego.

"Programowe" podejście firmy dCS do programowalnych układów logicznych, pozwala użytkownikom zegara Vivaldi na niezwykle łatwe dokonywanie aktualizacji oprogramowania, dodawanie nowych właściwości, instalowanie poprawek brzmieniowych czy adaptowanie nowych muzycznych formatów cyfrowych.

Użyty jako część składowa systemu cyfrowego odtwarzania dźwięku Vivaldi, zegar cyfrowy Vivaldi winduje i tak już spektakularny dźwięk na jeszcze wyższy poziom. System dCS wyposażony w zegar Vivaldi charakteryzuje się jeszcze lepszym ogniskowaniem dźwięku zaś muzyka posiada większe poczucie realizmu i potęgi a także, co najważniejsze, zapewnia zauważalnie wyższą rozdzielczość szczegółów.


Cechy kluczowe
 • Zegar wykorzystuje najnowszą generację Cyfrowej Platformy Przetwarzania Sygnału dCS, oferującą referencyjne osiągi poparte pomiarami oraz niezrównany poziom doznań muzycznych.
 • Został zaprojektowany z uwzględnieniem maksymalnej elastyczności, akceptując dane audio pochodzące z różnych źródeł cyfrowych.
 • Posiada podwójne oscylatory kwarcowe wyposażone w korekcję temperatury sterowaną mikrokontrolerem.
 • Nowy tryb pracy z automatycznym zegarem, zastosowany w całej serii urządzeń Vivaldi, przyczynia się do łatwiejszej obsługi i minimalizacji zniekształceń jitter.
 • Udoskonalone układy zasilaczy, zapewniają niższą temperaturę pracy i zwiększoną tolerancję na wahania napięcia zasilającego.
 • Wielostopniowe układy stabilizacji napięcia gwarantują, że czułe obwody analogowe nie są narażone na zakłócenia pochodzące z części cyfrowej.
 • Obudowa wykonana z aluminium lotniczego, wyłożona została matami pochłaniającymi drgania, w celu ograniczenia emisji pola elektromagnetycznego i wibracji.

dCC VivaldidCC Vivaldi

Dane techniczne
Typ urządzenia Zegar wzorcowy Klasy 1.
Czestotliwości zegara 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 lub 192kHz.
Dokładność zegara
 • Lepiej niż +/-1ppm w chwili wysyłki z fabryki.
 • Typowo +/-0.1ppm w chwili otrzymania i po ustabilizowaniu.
Wyjścia Word Clock
 • Dwie grupy 4 niezależnie buforowanych wyjść na złączach 75Ω BNC.
 • Każda grupa może być ustawiona na inną częstotliwość zegara.
Wejście referencyjne Zewnętrzne wejście referencyjne na złączu 1x 75Ω BNC. Akceptuje sygnał Word Clock lub sprzężone z siecią AC sygnały przy 1MHz, 5MHz & 10MHz. Zakres połączenia wynosi +/-300ppm.
Czas uruchomienia Typowo 1 minuta do osiagnięcia żądanej dokładności.
Aktualizacje oprogramowania Wgrywane z płyty CD-R lub poprzez wejście serwisowe.
Sterowanie
 • dCS Premium Remote na wyposażeniu z przetwornikiem Vivaldi DAC.
 • RS232 (sterowany przez urządzenia firm trzecich).
 • Nadajnik zdalnego sterowania dCS Nevo Q50, dostępny do urządzeń serii Vivaldi za dodatkową opłatą.
Zasilacz Ustawiony fabrycznie na 100, 115, 220 lub 230V AC, 49-62Hz.
Pobór mocy 10 W typowo / 123 W maximum.
Wymiary 444mm/17.5” x 435mm/17.2” x 126mm/5.0”.
Dodatkowy odstęp z tyłu potrzebny do podłączenia przewodów.
Kolor Srebrny / Czarny

dCS

 
 
Vivaldi masterclock  58 890 zł     cena zawiera KGO: 1,75 zł
na górę
dCS Vivaldi - digital playback system Stereophile 01/2014

HiFi i Muzyka 01/2013

W porównaniu do zestawu Vivaldi, inne systemy muzyczne, których słuchałem – może za wyjątkiem MSB – miały skompresowaną przestrzeń, były dwuwymiarowe, suche teksturalnie i brzmiały mechanicznie. Nawet MSB brzmiał stosunkowo sucho i "technicznie", w stosunku do Vivaldi. Przy innych systemach cyfrowych, nie mogłem doczekać się powrotu do odtwarzania winyli. Dla kontrastu – zestaw Vivaldi podłączyłem bezpośrednio pod moje wzmacniacze darTZeel na cały ostatni tydzień recenzyjnych odsłuchów i pomimo, że nie mogłem wtedy słuchać płyt winylowych, wcale mi ich nie brakowało.

Michael Fremer


cała recenzja »

RAVEEN BAWA I VIVALDI (Data Conversion Systems) High Fidelity 01/2014

HiFi Advice 04/2013

System (dCS-Vivaldi), z jakim do Krakowa przyjechali Raveen oraz Jarek Orszański, polski dystrybutor tej firmy, jest szczytowym jej osiągnięciem. Zaprezentowany po raz pierwszy w zeszłym roku na wystawie w Hong Kongu miał się sprzedawać w ilości dwóch, może trzech kompletów na miesiąc, co przy jego cenie (w USA to 108 000 USD) było bardzo optymistycznym założeniem. Po pierwszym dniu imprezy miejscowy przedstawiciel zamówił 30 kompletów, czym niemal sparaliżował pracę angielskiej firmy.

Wojciech Pacuła


cała recenzja »

Vivaldi Upsampler / Master Clock Hi-Fi Plus 12/2013

HiFi i Muzyka 01/2013

Wszystko, co dwuelementowy zestaw Vivaldi realizował tak dobrze, jest jeszcze pogłębione dzięki zastosowaniu zegara. Słabe strony nie istnieją. Takie zestawienie ukazuje muzyczne wątki i harmoniczne możliwości, poprzez usunięcie wielu charakterystycznych podkolorowań dźwięku CD i pozwala po prostu zrelaksować się przy muzyce. [...] Ktokolwiek powiedział „Nie wiesz co naprawdę masz, dopóki tego nie stracisz”, mógł mieć na myśli system Vivaldi. Poprawa, jaką wnosi Upsampler, wydaje się zupełnie odwrotna, niż nasze oczekiwania. Począwszy od najniższych rejestrów basu i ekspozycji jego tonu, wysokości i charakteru, a skończywszy na najbardziej ulotnej sugestii wysokich tonów, która niechybnie umknęłaby naszemu słuchowi, Upsampler spaja całość niczym intrygująca polewa cukrowa na i tak już przepysznym ciastku.

Chris Thomas


cała recenzja »

dCS Vivaldi digital playback system

The Absolute Sound 05-06/2013

Nie ma dziś lepiej brzmiącego, bardziej zaawansowanego technicznie i lepiej przygotowanego na przyszłość źródła cyfrowego od systemu Vivaldi. Po prostu nie ma nic podobnego. To naprawdę – z dużym marginesem – najdoskonalsze źródło cyfrowe na świecie.

Robert Harley, The Absolute Sound 05-06/2013


cała recenzja »

The Four Seasons of dCS Super-System: Vivaldi

Audiotechnique 10/2012

The improvements of the gears before were by steps; it was no easy to go one step forward, and I admire that. But the improvement of Vivaldi over Scarlatti is by a whole floor, and that is a real breakthrough! I believe no aother system can challenge it in the near future.

Audiotechnique Hong-Kong 10/2012


cała recenzja »

© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.
powrót na stronę główną na górę
 
PREVIOUS
(left arrow key)
NEXT
(right arrow key)
CLOSE (Esc)