kontakt
audiofast na AudioShow
cennik
okazje
promocje
dealerzy
mapa serwisu

dCS wprowadza wsparcie dla MQA


dCS wprowadza aktualizację oprogramowania, które zapewnia wszystkim aktualnym liniom produktów kompatybilność z MQA, co umożliwia wykorzystanie możliwości platformy przez wielu uważanej za najlepsze źródło cyfrowe na na świecie

MQA, Master Quality Authenticated, zapewnia możliwość szybkiego kodowania i przesyłania sygnału audio wysokiej rozdzielczości. Opiera się przy tym na założeniu, że termin wysoka rozdzielczość lepiej opisywać w domenie analogowej – uwzględniając strukturę czasową muzyki i brak szumu modulacyjnego – niż w domenie cyfrowej, zwłaszcza jeśli opis ma uwzględniać jedynie ilość bitów i częstość próbkowania. Zadaniem platformy MQA jest konwersja analogowej muzyki do postaci cyfrowej a następnie powrót do formy analogowej. Podstawą metody jest traktowanie analogu jako nieskończonego zbioru reprezentującego różne częstości próbkowania, które można przypisać hierarchicznemu łańcuchowi rosnących i malejących podziałów. Enkoder MQA uwzględnia również i koryguje aspekty konwersji analogowo-cyfrowej i łańcucha obróbki sygnału w studio nagraniowym. Choć zakodowany sygnał MQA można odsłuchać w jakości płyty CD bez żadnego odpowiedniego sprzętu, najlepsze rezultaty przynosi wykorzystanie odpowiedniego dekodera MQA lub połączenia dekodera Core MAQ i renderera, który rekonstruuje dokładnie to, co dało się usłyszeć w studio nagraniowym. Renderer MQA przeprowadza rekonstrukcję częstości próbkowania – utwór po utworze – zgodnie z instrukcjami pochodzącymi z enkodera, optymalizując jednocześnie powiązany DAC w celu otrzymania jak najlepszego analogowego brzmienia. Dekodery MQA zawierają renderer opracowany indywidualnie dla każdego wbudowanego przetwornika cyfrowo-analogowego. Zwykle konwerter wyposażony jest w zintegrowany DAC, który nie jest w pełni konfgurowalny i może wnosić do brzmienia pewne ograniczenia. Z tego powodu, większość dekoderów MQA wprowadza również wtępną kompensację uwzględniającą stosowany DAC. Niestety, dCS w swoich produktach nie stosuje konwerterów IC [prąd/napięcie]. Zamiast tego używamy opracowany samodzielnie proces obejmujący specyficzne oprogramowanie i całkowicie dyskretny układ elektroniczny. W przeciwieństwie innych przetworników, dCS opiera konwersję cyfrowo-analogową na rekonstrukcji obejmującej oversampling, filtrowanie i olbrzymią szybkość przetwarzania.

David Steven, dyrektor zarządzający w dCS, zauważa: „Zespoły pracowników dCS i MQA ponad rok prowadziły testy i dyskusje przez prawie rok. Elastyczność i wszechstronność platformy dCS pozwoliły na unikalną implementację algorytmów MQA do naszych urządzeń. Obie firmy charakteryzuje podobna filozofia oraz obustronny szacunek i zaufanie.”

Bob Stuart, założyciel i szef zespołu inżynierów MQA, dodaje: „W przypadku dCS Rossini, zespoły MQA i dCS były w stanie opracować kod dokładnie oddający hierarchiczną ideę rekonstrukcji sygnału analogowego MQA. Taka implementacja działania MQA jest wyjątkowa. Jest to również pierwsza szansa wykorzystania przetwornika, który dzięki dokładnemu renderingowi sięgającemu poza 16x [768kHz] pozwala osiągnąć pożądaną odpowiedź z wyjątkowo niskim szumem modulacji.”

Posiadacze urządzeń dCS mogą je dostosować do wsparcia MQA poprzez funkcję aktualizacji przez internet.


 
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.