kontakt
audiofast na AudioShow
cennik
okazje
promocje
dealerzy
mapa serwisu

Nowy przedwzmacniacz Audio Research 40th Anniversary Edition klasy ultra high-end

2010-09-19

W kwietniu 1970 roku powstała firma Audio Research, amerykański producent najwyższej klasy przedwzmacniaczy i wzmacniaczy lampowych. Na przestrzeni lat wiele urządzeń marki Audio Research zyskało miano standardów odniesienia czy produktów kultowych, w miarę gdy firma niezmiennie budowała reputację wokół produktów o świetnym brzmieniu i bardzo dobrej cenie. Firma nigdy nie produkowała najdroższych urządzeń na rynku ale tez nigdy nie zajmowała miejsca w drugim rzędzie w stosunku do jakiejkolwiek innej marki jeśli chodzi o jakość dźwięku.

Ekipa Audio Research długo zastanawiała się w jaki sposób upamiętnić i kontynuować podążanie tą drogą z okazji 40-lecia istnienia firmy. Musiałby to być produkt tak unikalny pod względem konstrukcji i tak przełomowy w kwestii brzmienia, by mógł zasługiwać na miano „Anniversary Edition”.

Wreszcie, Audio Research z dumą prezentuje przedwzmacniacz Anniversary Edition Reference – urządzenie które łączy w sobie najlepszą naszą wiedzę i doświadczenie zdobyte w ciągu minionych dekad aby dostarczyć wrażenia związane z nagraną muzyką, na poziomie który przekracza wszystko co dotychczas słyszeliście. Aniiversary Edition wyceniony jest na około 100 tys. złotych i będzie dostępny w sprzedaży tylko do końca 2010 roku, czterdziestego roku istnienia Audio Research. Nawet w tej cenie, jedno spojrzenie i jeden odsłuch sprawią iż będzie on stanowił najlepszy stosunek jakości do ceny w swej wysoko usytuowanej klasie.

Wyposażony w zasilacz o dwukrotnie większej wydajności energetycznej w porównaniu do poprzednich przedwzmacniaczy klasy Reference i wykorzystując w pełni separowane ścieżki sygnałowe dla każdego z kanałów, Anniversary Edition nie mógł być umieszczony w pojedynczej obudowie i dlatego rozdzielono sekcje zasilacza i audio. Pojedynczy 20 A , odłączalny przewód zasilający IEC dostarcza napięcie do zasilacza.

Podwójny monofoniczny układ zasilający posiada niezależne transformatory wysokiego i niskiego napięcia dla każdego z kanałów, niezależną lampową (6550C i 6H30) stabilizację napięcia dla każdego z kanałów i ogromną wydajność energetyczną, gwarantując niezrównany zapas dynamiki. Zastosowano wielostopniową, elektroniczną stabilizację niskich i wysokich napięć zasilających. Niezależne połączeniowe przewody zasilające dla każdego kanału dostarczają napięcie z części zasilającej do części audio. Wszystkie krytyczne podzespoły zostały zaprojektowane na miejscu i są wytwarzane wyłącznie na potrzeby ARC.

Układ audio jest taki jakiego można by oczekiwać od Audio Research; całkowicie lampowy, triodowy w czystej klasie A, pozbawiony sprzężenia zwrotnego. Po raz pierwszy układ wzmocnienia jest podwójnie monofoniczny i oparty na ośmiu triodach 6H30, po cztery na kanał. (Dwie zapasowe lampy 6H30 znajdują się na wyposażeniu, wraz z parą syntetycznych niemechacących się rękawiczek). Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy w sekcji audio są cztery własnej konstrukcji teflonowe kondensatory sprzęgające, każdy z nich waży przeszło kilogram.

Wygląd zewnętrzny ścianki przedniej jest znajomy, obrotowe selektory głośności i wyboru źródła sygnału znajdują się po obydwu stronach wyświetlacza. Sześć małych aluminiowych przycisków odpowiedzialnych jest za obsługę funkcji sterujących urządzenia: Zasilanie (Power), Processor, tryb pracy BAL/SE, Mono, Odwracanie fazy (Invert) oraz Wyciszenie (Mute). W standardzie oferowane są srebrne uchwyty przednie. Opcjonalnie dostępna jest także czarna wersja przedwzmacniacza. Górne płyty obudowy wykonane są z dymionego akrylu, co gwarantuje optymalne właściwości soniczne i estetyczne; czarne metalowe pokrywy górne są dostępne jako opcja w chwili zamawiania urządzeń, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Po włączeniu urządzenia, podczas trwania sekwencji rozgrzewania przedwzmacniacza, na wyświetlaczu zamiast migającego napisu „Mute”, wyświetlany jest napis „Anniversary Edition Reference Preamplifier 1970-1970” i rozpoczyna się odliczanie rok po roku aż wyświetlony zostanie napis 1970-2010. Wówczas wyświetlacz przechodzi w normalny tryb wyświetlania i wskazuje poziom głośności, źródło sygnału, BAL/SE oraz tryb wyciszenia (mute). Tak jak w przypadku pozostałych urządzeń serii Reference, wyświetlacz może być przyciemniony w kilku krokach aż do całkowitego wygaszenia. Wówczas dziewięć miniaturowych pikseli na wyświetlaczu sygnalizuje że urządzenie pozostaje włączone.

Możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych są wszechstronne. Urządzenie wyposażono w sześć kompletów wejść BAL/SE oraz w wejście o stałym wzmocnieniu do podłączenia procesora. Przedwzmacniacz posiada dwie pary wyjść BAL/SE oraz wyjście Monitor (nagrywania). 12-woltowe gniazda sterujące pozwalają na zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia. Jako dodatek do nowo zaprojektowanej firmowej strony internetowej, przedwzmacniacz Reference Anniversary otrzymał swoją własną stronę web (http://www.astound-me.com). Strona ta pozwala na obejrzenie urządzenia ze wszystkich stron.

Pod względem brzmieniowym Anniversary Edition to najlepszy przedwzmacniacz jaki kiedykolwiek powstał w Audio Research na przestrzeni 40 lat rygorystycznych starań inżynierskich. W każdej istotnej dziedzinie brzmienia: szerokości pasma, czystości składowych harmonicznych, łatwości odbioru, dynamiki muzycznej (w skali mikro jak i makro), głębokości basu, uderzenia i kontroli, rozmiarów sceny muzycznej, oddania wymiarów instrumentów oraz przekazania aury i miejsca w którym dokonano nagrania – muzyka jest reprodukowana z realnością i plastyką która jest po prostu niesamowita. Jest to przedwzmacniacz który wywoła u was gęsią skórkę i przykuje waszą uwagę jak żaden inny produkt wcześniej.

Żadne słowa nie są w stanie opisać własnych doświadczeń związanych tym urządzeniem. By zrozumieć jak dogłębny może być odsłuch ulubionych nagrań, musicie posłuchać Anniversary Edition osobiście. Bądźcie przygotowani na całkowite wytrącenie z równowagi.

 
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.