kontakt
audiofast na AudioShow
cennik
okazje
promocje
dealerzy
mapa serwisu

Wilson Audio Sophia Series 3

2010-05-27

Od chwili pojawienia się na rynku w 2003 roku, Sophia zmieniła sposób w jaki melomani postrzegają zestawy głośnikowe klasy high-end i Wilson Audio. Sophia obaliła mit, że niektóre cechy jakości brzmienia, z racji swej natury, wzajemnie się wykluczają: wysoka rozdzielczość i muzykalność, bardzo duża szerokość pasma, relatywnie kompaktowe wymiary obudowy, duży zakres dynamiki i przyjazne obciążenie pozwalające na współpracę z każdym praktycznie wzmacniaczem. Zazwyczaj konstruktor musi dokonywać wyborów; może położyć nacisk na implementację jednej lub kilku z powyższych cech kosztem jednej lub kilku pozostałych. Jednak oryginalna Sophia posiadała wszystkie te cechy jakościowe na niemal równym poziomie. Prawdopodobnie z tego powodu Sophia zarówno serii 1 jak i 2, zyskała status produktu niemalże kultowego. Gdy zapadła decyzja udoskonalenia Sophii do wersji 3, głównym wyzwaniem projektowym było co najmniej zachowanie wszystkich atutów, którymi Sophia zaskarbiła sobie sympatię użytkowników.

Inżynierowie wyśrubowali sztukę reprodukcji muzyki w zestawach Alexandria X2 Series 2, MAXX Series 3, i nowych Sasha W/P wykorzystując mnogość nowych technologii do tych projektów. By zastosować te same rozwiązania technologiczne w Sophii, szybko okazało się że konieczne będzie zaprojektowanie zupełnie nowego zestawu głośnikowego. Rezultatem tych wysiłków jest Sophia Series 3.

O szczegółach wyzwań ekipa Wilsona opowiada w poniższym wideoklipie
http://www.wilsonaudio.com/product_html/sophia_minisite_1.html

Całkowicie nowa architektura i nowy materiał obudowy sekcji średniotonowej
Jeśli chodzi o projektowanie architektury zestawów głośnikowych, filozofia Dave’a Wilsona opiera sie na poglądzie, że forma głośnika jest nierozłącznie związana z jego funkcją. Unikalne fizyczne właściwości właściwego opóźnienia propagacji i obniżenia rezonansów obudowy kształtowały charakterystyczny wygląd zestawów głośnikowych Wilsona na przestrzeni lat.

W przypadku Sophii 3, głównym celem inżynierskim była jeszcze dalsza redukcja i tak już bardzo niskich rezonansów obudowy. Teraz panele obudowy sekcji średnio- i wysokotonowej, wykonane z materiału X są jeszcze grubsze. Nowe wewnętrzne użebrowanie obudowy, również wykonane z materiału X, jeszcze bardziej przyczynia się do poprawy aspektów brzmieniowych Sophii, poprzez obniżenie podkolorowań dźwięku spowodowanych rezonansami obudowy. Dodatkowo, Sophia Series 3 podobnie jak Sasha W/P wykorzystuje najnowszy materiał kompozytowy, stanowiący opracowanie Wilsona – Materiał S. Wykorzystany w produkcji ścianki przedniej sekcji średnio - wysokotonowej, Materiał-S drastycznie obniża mierzalny i słyszalny szum. Materiał S w połączeniu z Materiałem X tworzy niezwykle inercyjną i niskorezonansową obudowę zestawów głośnikowych.

Zmodyfikowana zwrotnica
W swych najwcześniejszych projektach komercyjnych, Dave Wilson rozpoznał i oszacował współzależność pomiędzy mechanicznym usytuowaniem przetworników w zestawie głośnikowym a zachowaniem zestawów w dziedzinie czasu. Od tego momentu Dave i jego inżynierowie pracowali by odkryć pozostałe źródła zniekształceń w dziedzinie czasu. Podczas prac nad pierwszymi zestawami Alexandria, Wilson odkrył, że interakcja pomiędzy filtrami górno a dolnoprzepustowymi tworzy specyficzny rodzaj szumów związanych ze zniekształceniami w dziedzinie czasu, które określił mianem „jittera zwrotnicy”. W każdym następnym projekcie inżynierskim Wilson Wilson pracował nad jak największym zmniejszeniem jittera zwrotnicy oraz ograniczeniem wpływu jaki ma on na brzmienie. Ciągłe udoskonalenia w obszarze topologii zwrotnicy oraz doboru komponentów zostały podyktowane właśnie tymi względami. Ostatnim spadkobiercą tego skumulowanego podejścia projektowego jest właśnie Sophia Series 3.

Obniżenie szumów i zniekształceń pochodzących od jittera w zestawach Sophia Series 3 pozwoliło Wilsonowi wejrzeć głębiej w dźwięk. Dźwięki maskowane wcześniej przez szum stały się nagle słyszalne. Tak więc obniżenie jittera zwrotnicy nie tylko przyniosło poprawę w oczekiwanych aspektach brzmienia (mniejszy szum bazowy i mniej ziarnista struktura dźwięku) ale także ukazało poprawę w innych kategoriach brzmienia. Muzykalność i piękno średnicy, dotychczas atuty Sophii, uległy znacznej poprawie w modelu Series 3. Te tradycyjnie silne aspekty brzmienia zostały ponadto wsparte przez większą przejrzystość, rozdzielczość przestrzenną, liniowość i dynamikę basu oraz czystość średnicy. Struktura i barwa instrumentów jest obecnie przekazywana bardziej przekonująco i w sposób pełny. Detale maskowane przez szum niskopoziomowy w poprzednich wersjach są teraz wydobywane z czarnego tła muzycznego bez najmniejszego wysiłku.

Panel dostępu do zwrotnicy i rezystorów
Panel dostępu do elementów zwrotnicy, umiejscowiony dotychczas na spodzie zestawów Sophia został przesunięty na tylną ściankę obudowy. Zapewnia to dużo łatwiejszy dostęp do rezystorów serwisowych.

Nowy przetwornik średniotonowy
W kwestii doboru przetwornika średniotonowego, Dave oraz zespół inżynierów skupił się na wykorzystaniu sprawdzonych podzespołów. Sophia Series 3 wykorzystuje uproszczoną wersję słynnego przetwornika Wilson Audio, którego membrana wykonana jest z kompozytu pulpy papierowo/celulozowej, opracowanego pierwotnie na potrzeby zestawów Alexandria X-2 Series 2 a później zaimplementowanego w modelach MAXX Series 3 i Sasha W/P.

Nowy przetwornik wysokotonowy
Na rynku trwa burzliwa dyskusja na temat technicznych aspektów które mają wpływ na jakość brzmienia i autentyczność wysokich tonów. O ile inni producenci skupiają się na wątpliwych parametrach takich jak ultra szerokie pasmo przenoszenia lub celowości stosowania egzotycznych i egzotycznie kosztownych materiałów do produkcji przetworników, Wilson nie ustaje w skupianiu się na technologiach, które mają rzeczywisty wpływ na poprawę brzmienia. Sophia Series 3 wykorzystuje ten sam przetwornik wysokotonowy co zestawy MAXX Series 3 i Sasha W/P. To przetwornik o ugruntowanej reputacji, nieco bardziej wydajny niż jego poprzednik. Jest również bardziej ekspresyjny zarówno w kwestii makro- jak i mikro-dynamiki. Co najważniejsze jest lepiej dopasowany do średniotonowego przetwornika Wilsona.

Ponadto aspekty takie jak dyfrakcja i szum w tym przetworniku są na dużo niższym poziomie. Wszystkie membrany przetwornika wysokotonowego są częściowo przezroczyste akustycznie. Jakiekolwiek pozafazowe lub opóźnione w czasie odbicia które docierają z przodu membrany są słyszalne i mierzalne jako szum i zniekształcenia. Topologia przetwornika wysokotonowego Wilsona drastycznie obniża tego typu zniekształcenia. Będące własnym opracowaniem materiały w połączeniu z konfiguracją mechaniczną są niezwykle efektywne w kwestii redukcji odbić opóźnionych w czasie z tyłu odwróconej kopułki, zabezpieczając pierwotna fale dźwiękową przed zafałszowaniem. Obniża to mierzalny słyszalny „szum” wewnątrz słyszalnego zakresu pasma, odbierany jako sztuczna faktura lub ziarno. O ile słodkie, delikatne wysokie częstotliwości były znakiem rozpoznawczym Sophii Series i 2 o tyle głośnik wysokotonowy zaimplementowany w Sophii Series 3 dodaje do tych atutów większą dynamikę, powietrze i rozdzielczość. Soprany wydobywają się z czarnego, cichego tła wolne od szkodliwego ziarna i sztucznych naleciałości.

Nowy głośnik basowy

Własnej konstrukcji głośnik niskotonowy zestawów Sophia, który zadebiutował w modelu Series 1, został przeprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem kosza głośnika i układu napędowego. Głośnik modelu Series 3 odznacza się dwukrotnie większym układem magnetycznym niż poprzednia wersja tego przetwornika. Celem było zachowanie melodyjności oryginalnej konstrukcji a jednocześnie zwiększenie ogólnego uderzenia, szybkości, zwinności oraz liniowości basu. Nowy przetwornik odznacza się również większą paletą barw i niuansów.

Cena Wilson AUdio Sophia 3 wynosi 72200 zł. Z uwagi na zupełnie nową obudowę, upgrade z Sophia 2 do Sophia 3 nie jest możliwy.

 
© 2003-2014 FAST Łódź. Wszystkie użyte znaki towarowe są zastrzeżone i należą do ich prawnych właścicieli.